DOM NAD WODĄ

Mobius Architekci: Underpass - willa z własnymi stawami, tunelem i oczyszczalnią

2024-02-28 12:16

Przemek Olczyk z pracowni Mobius specjalizuje się w projektowaniu domów o nowoczesnych formach, zarazem wpisanych w otoczenie. Nie inaczej jest w przypadku Underpass – domu położonego nad stawem w południowo-zachodniej Polsce.

Spis treści

  1. Willa nad samą wodą
  2. 200 metrów szkła
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Willa nad samą wodą

Założenie było proste: zbudować willę nad samą wodą, tak by sprawiała wrażenie, iż lewituje nad jej powierzchnią. O tym, czy się udało, będzie można przekonać się już niebawem. Wymagające prace budowlane trwają. Równolegle trwa przekształcanie 8-hektarowego terenu we współgrający z domem ogród.

- Tym razem płaski teren wymagał stworzenia zupełnie nowego kontekstu, który architekt zaprojektował wraz z bryłą okazałej willi. Projektant wykorzystał zasoby naturalne wód gruntowych i rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw., osadził na nowo zaprojektowanych stawach - czytamy w komunikacie podsumowującym postęp prac.

200 metrów szkła

Charakterystycznym elementem założenia jest podziemny przejazd, od którego dom zaczerpną swoją nazwę. Do usytuowanego pod ziemią garażu dostać się będzie można nim z dwóch stron. Sam dom składać się będzie z prostopadłościennych brył ułożonych w kształt litery L, otoczonych kładkami i tarasami. 200 metrów kwadratowych szkła użytego do stworzenia panoramicznych okien sprawia, że przestrzeń wewnętrzna przenika przez budynek, łącząc go z otoczeniem.

By dom mógł nabrać kształtu, niezbędne było stworzenie trzech stawów – każdego na innym poziomie. Wyzwaniem był wysoki poziom wód gruntowych. - System opiera się na innowacyjnych technologiach oczyszczania wody, które wykorzystują naturalne procesy związane z roślinnością i złożami mineralnymi, eliminując konieczność stosowania sztucznych substancji chemicznych – tłumaczy autor projektu.

Underpass ma być gotowy w drugiej połowie 2024 roku.