Architektura MuratorRealizacjeNajlepsze domy jednorodzinne 2018

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

W „A-m” rzadko publikujemy domy. Nie dlatego, że ich nie cenimy. Po prostu z setek projektów staramy się wybierać jedynie te, które wnoszą coś nowego do dyskursu o zabudowie jednorodzinnej w naszym kraju. Prezentujemy najlepsze polskie domy 2018.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom V-House w Pyskowicach (proj. archistudio studniarek + pilinkiewicz)

Zadaniem architektów było zaprojektowanie komfortowego, dużego domu z basenem wśród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej. Poszczególne funkcje rozplanowali więc w trzech odrębnych bryłach, które poukładali niczym klocki. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom The Concrete w Izabelinie (proj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz)

Otaczający las był dla autorów zarówno natchnieniem, jak i wzorem. Do budowy domu wykorzystali aż 600 ton betonu architektonicznego o naturalnym odcisku deskowania. Dla wzmocnienia efektu zabarwionego na kolor sosnowej kory. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom w Chorowicach (proj. Karpiel Steindel Architektura)

Choć konserwator dopuścił wykreślenie pozostałości dawnej zabudowy folwarku z rejestru zabytków, inwestorzy wraz z architektami podjęli próbę ich ocalenia, decydując się na połączenie zrekonstruowanych elementów zespołu z nowymi. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom i pracownia artystów w Krakowie (proj. Piotr Brzoza Architekten)

Na sąsiadujących parcelach w willowej dzielnicy Krakowa powstały dwa budynki dla pary artystów: dom i pracownia. Nic nie jest tu jednak tym, czym się wydaje. Projekt, choć z pozoru racjonalny, okazuje się pełen postmodernistycznych paradoksów. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom na skarpie na Dolnym Śląsku (proj. PAG Pracownia Architektury Głowacki)

Obiekt zaprojektowano przewrotnie. Wejście główne znajduje się na poddaszu, a część mieszkalna od strony obniżonego względem ulicy ogrodu. Takie rozwiązanie wraz z kolorystyką koresponduje z otaczającą zabudową na zasadzie kontrastu. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom za Dachem w Krakowie (proj. Superhelix Pracownia Projektowa)

Skośny dach podyktowany decyzją o warunkach zabudowy architekci potraktowali jako punkt wyjścia dla idei całego projektu. Zaproponowali megastrukturę schodzącą prawie do samej ziemi, która przy okazji osłania prywatną część domu od ulicy i sąsiadujących zabudowań. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom POZ_1 w Poznaniu (proj. PL.architekci)

Przystępując do projektowania domu dla sześcioosobowej rodziny, architekci stanęli przed dość typowym wyzwaniem. Starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać atrakcyjną lokalizację działki, a jednocześnie odseparować obiekt od chaotycznej zabudowy w sąsiedztwie. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018

Dom CWA House w Owczarni (proj. Beczak & Beczak Architekci)

Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku. Czytaj więcej.

Najlepsze domy jednorodzinne 2018
V4 Family Houses 2021: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę „V4 Family Houses 2021”. Wśród kilkunastu najciekawszych domów jednorodzinnych z Czech, Słowacji i Węgier tradycyjnie znalazły się też polskie realizacje. Wybrało je jury pod przewodnictwem architektki Marleny Wolnik.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.