Architektura MuratorRealizacjeNowy dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Nowy dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

To realizacja, na którą mieszkańcy Londynu czekali od kilku lat. 30 czerwca zainaugurowano dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta po przebudowie według projektu pracowni AL_A.

Nowy dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie
© Hufton+Crow

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, które tego lata obchodzi swoje 165 urodziny, to jedna z najważniejszych w Wielkiej Brytanii placówek wystawienniczych poświęconych sztuce. 30 czerwca zainaugurowano nowy dziedziniec muzeum, który będzie pełnić funkcję przestrzeni publicznej i ekspozycyjnej zarazem. Projekt opracowała pracownia AL_A prowadzona przez Amandę Levete.

Przez samą placówkę inwestycja opisywana jest jako najdalej idąca interwencja w architekturę muzeum od stu lat, oraz największa rozbudowa w jego historii. Realizacja trwała sześć lat i była dużym wyzwaniem inżynieryjnym – budowę prowadzono na dużej głębokości, w otoczeniu istniejących, zabytkowych murów.

Jednym z najważniejszych założeń projektowych było stworzenie nowych powiązań pomiędzy muzeum i ulicą - wejścia do siedziby instytucji od strony Exhibition Road, a także udostępnienie dla wszystkich zwiedzających zamkniętego dotychczas dziedzińca. W ten sposób nawiązano do pierwotnej idei projektanta muzeum Sir Astona Webba, który tutaj właśnie przewidział główne wejście do budynku. Zbudowana według jego koncepcji kolumnada przez długi czas wypełniona była murem, skrywającym przed oczami przechodniów widok kotłowni. Od teraz dostępny za dnia dziedziniec, nocą zamykany jest ażurowymi ekranami z aluminium. Cała jego powierzchnia została wyłożona 11 tysiącami ręcznie wykonanych ceramicznych płytek.

Program funkcjonalny realizacji obejmuje także dostępne poziomu dziedzińca kawiarnię i sklep muzealny oraz podziemną galerię. Świetliki nad prowadzącą do niej klatką schodową dostarczają światło dzienne i stanowią wizualne powiązanie między nowoczesnym wnętrzem, a otaczającymi dziedziniec murami.

Tagi:
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.
Przewodnik architektoniczny po Londynie - pobierz bezpłatną aplikację! Londyńska Fundacja Architektury udostępniła bezpłatną aplikację – architektoniczny przewodnik po stolicy Wielkiej Brytanii. Teraz z telefonem w ręku można bez trudu odnaleźć i poznać ponad tysiąc najciekawszych budynków Londynu.
Dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie To największe przedsięwzięcie budowlane tej instytucji od czasu jej otwarcia w 1909 roku. Dzięki realizacji udało się w dosłownym sensie otworzyć muzeum na przestrzeń miasta. Bogato zdobione ogrodzenie frontowe, o formie kolumnady z wysokim, murowanym cokołem, pierwotnie zasłaniało elementy techniczne. W ramach przebudowy pełne elementy cokołu zamieniono na stalowe, perforowane panele otwierane za dnia i zamykane po godzinach pracy muzeum. Dziedziniec przed wejściem do budynku wyłożono płytkami porcelanowymi, a pod nim ulokowano całkowicie nową przestrzeń wystawiennicza. Pozbawiona podpór pośrednich sala ma wymiary 30 x 38 m i wysokość dochodzącą do 10,5 m – pisze Maciej Lewandowski.