Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Trwają prace porządkowe: mycie, czyszczenie i zabezpieczanie czyli hydrofobizacja fasady

2024-06-18 13:29

Jest data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie i kilka szczegółów. Użyte do niej materiały i technologie są ponadczasowe. Budynek zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners przy współpracy biura APA Wojciechowski to jeden z najważniejszych projektów publicznych realizowanych w Polsce.

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum - informują przedstawiciele instytucji. - Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się on będzie z akcji performatywnych i społecznych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje otwarte po raz pierwszy kino oraz muzealne wydawnictwo, równolegle realizowany będzie też rozbudowany program publiczny - dodają.

Zaprojektowana przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 103, jest już niemal gotowa. Trwają prace porządkowe: mycie, czyszczenie czy zabezpieczanie czyli hydrofobizacja fasady, połączone z nakładaniem preparatu na bazie kopolimerów krzemianowych. Fasada MSN-u to podwieszana fasada betonowa z białego betonu architektonicznego barwionego w masie. Została wykonana po raz pierwszy w Polsce, ale także w Europie. Wewnątrz budynku montowane są obecnie ostatnie posadzki, oświetlenie, wyposażenie łazienek oraz stała zabudowa biur i czytelni. Regulowane i ustawiane są dziesiątki instalacji, od przeciwpożarowych po wentylacyjne i wodne, niezbędnych zarówno do codziennego funkcjonowania Muzeum, jak i sprawnej realizacji wystaw.

– Chciałbym, aby wszystkie budynki publiczne były zbudowane w tak solidny sposób, jak nowa siedziba Muzeum na placu Defilad. Użyte do niej materiały i technologie są ponadczasowe, dzięki temu nie będą niszczeć, a co za tym idzie – wymagać kosztownych napraw – mówi Mikołaj Mundzik, zastępca dyrektorki Muzeum ds. inwestycji. Projekt budowy i wykończenia wnętrz był realizowany jak w najlepszych dla modernizmu latach – 50. i 60-. ubiegłego wieku. Niektóre rozwiązania przypominają uniwersalne formy i detale obecne w architekturze i budownictwie od zawsze. Co ważne, te jakościowe rozwiązania nie miały wpływu na wzrost kosztów budowy, które, patrząc chociażby na inne realizowane w Warszawie projekty publiczne, są standardowe, a biorąc pod uwagę trwałość projektu – wręcz niskie.

Dla architektów projekt MSN to było wyzwanie.

- Chcieliśmy, aby MSN i TR Warszawa miały bardzo dużą prezencję, nie były lekkimi, zwiewnymi bryłami, tak aby nie zginęły na tle Pałacu Kultury, oraz nie były zbyt podobne w charakterze do znajdujących się w pobliżu budynków handlowych [Ściana Wschodnia – red]. Wyzwaniem technicznym był także fakt, że będziemy budować muzeum nad tunelami metra - mówili architekci w rozmowie z AM.

Przypomnijmy. Nowe muzeum będzie miało w całości przeszklony parter, a nad nim dwa piętra wystawowe odlane z białego betonu architektonicznego. Budynek zajmuje blisko 20 000 mkw powierzchni na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych. Znajdą się w nim przestrzenie wystawowe o powierzchni ponad 4500 m2, sale edukacyjne, pracownia konserwatorska i magazyny dzieł sztuki, a także kino z widownią na 150 osób, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, audytorium, czytelnia, bistro i księgarnia. Główne przestrzenie wystawowe zlokalizowane będą na pierwszym i drugim piętrze, wokół monumentalnej klatki schodowej. Galerie na najwyższej kondygnacji będą doświetlane rozproszonym światłem słonecznym wpadającym przez świetliki rozmieszczone w dachu. 

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową pierzeję placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym zobaczenie centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy - opisują przedstawiciele instytucji.

Zazieleniło się również forum, czyli wspólna przestrzeń pomiędzy MSN-em i przyszłą siedzibą TR Warszawa. Jedenaście wysokich drzew, glediczji trójcierniowych, posadzonych jesienią będzie osłaniać muzealny plac widoczny od strony placu Defilad. Zacienione forum wraz z przeszklonym parterem MSN-u przygotowano jako przyszłe miejsce spotkań mieszkanek i mieszkańców stolicy. To tam w otwartej dla wszystkich części Muzeum będzie działać kawiarnia, księgarnia, audytorium i realizowane będą wydarzenia towarzyszące wystawom, a także dodatkowe, związane z przybliżaniem świata sztuki, edukacją i architekturą: dostępne dla wszystkich debaty, dyskusje, warsztaty oraz działania artystyczne, inspirowane programem Muzeum i współtworzone przez społeczności zgromadzone wokół MSN-u: kolektywy, ruchy społeczne, NGO-sy czy instytucje kultury. Tę część swojej działalności MSN nazywa Programem Publicznym.

Czytaj też:

W 2024 Warszawa zyska nową przestrzeń. Plac Defilad

Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra zostaną posadzone wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.