Biel i przestrzeń. Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Projekt: Thomas Phifer and Partners przy współpracy biura APA Wojciechowski

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Otwarty parter, gdzie realizowany będzie bogaty program publiczny oraz przestrzeń przy Muzeum zaplanowana jako zielone forum będą miejscami spotkań i działań kulturalnych, a także łącznikami pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. Zobaczcie, jak wygląda muzeum. Użyte tu materiały i technologie są ponadczasowe. Budynek zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners przy współpracy biura APA Wojciechowski to jeden z najważniejszych projektów publicznych realizowanych w Polsce.

Spis treści

  1. Kiedy otwarcie muzeum na placu Defilad?
  2. Projekt: nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners
  3. Dwa piętra odlane z białego betonu architektonicznego
  4. Forum MSN - przestrzeń między muzeum i TR Warszawa
  5. Zobacz na zdjęciach, jak powstawało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kiedy otwarcie muzeum na placu Defilad?

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum - informują przedstawiciele instytucji. - Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się on będzie z akcji performatywnych i społecznych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje otwarte po raz pierwszy kino oraz muzealne wydawnictwo, równolegle realizowany będzie też rozbudowany program publiczny - dodają.

Projekt: nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners

Kilka tygodni temu pisaliśmy: Zaprojektowana przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 103, jest już niemal gotowa. Trwają prace porządkowe: mycie, czyszczenie czy zabezpieczanie czyli hydrofobizacja fasady, połączone z nakładaniem preparatu na bazie kopolimerów krzemianowych. Fasada MSN-u to podwieszana fasada betonowa z białego betonu architektonicznego barwionego w masie. Została wykonana po raz pierwszy w Polsce, ale także w Europie. Wewnątrz budynku montowane są obecnie ostatnie posadzki, oświetlenie, wyposażenie łazienek oraz stała zabudowa biur i czytelni. Regulowane i ustawiane są dziesiątki instalacji, od przeciwpożarowych po wentylacyjne i wodne, niezbędnych zarówno do codziennego funkcjonowania Muzeum, jak i sprawnej realizacji wystaw.

– Chciałbym, aby wszystkie budynki publiczne były zbudowane w tak solidny sposób, jak nowa siedziba Muzeum na placu Defilad. Użyte do niej materiały i technologie są ponadczasowe, dzięki temu nie będą niszczeć, a co za tym idzie – wymagać kosztownych napraw – mówi Mikołaj Mundzik, zastępca dyrektorki Muzeum ds. inwestycji. Projekt budowy i wykończenia wnętrz był realizowany jak w najlepszych dla modernizmu latach – 50. i 60-. ubiegłego wieku. Niektóre rozwiązania przypominają uniwersalne formy i detale obecne w architekturze i budownictwie od zawsze. Co ważne, te jakościowe rozwiązania nie miały wpływu na wzrost kosztów budowy, które, patrząc chociażby na inne realizowane w Warszawie projekty publiczne, są standardowe, a biorąc pod uwagę trwałość projektu – wręcz niskie.

Dla architektów projekt MSN to było wyzwanie.

- Chcieliśmy, aby MSN i TR Warszawa miały bardzo dużą prezencję, nie były lekkimi, zwiewnymi bryłami, tak aby nie zginęły na tle Pałacu Kultury, oraz nie były zbyt podobne w charakterze do znajdujących się w pobliżu budynków handlowych [Ściana Wschodnia – red]. Wyzwaniem technicznym był także fakt, że będziemy budować muzeum nad tunelami metra - mówili architekci w rozmowie z AM.

Dwa piętra odlane z białego betonu architektonicznego

Przypomnijmy. Nowe muzeum będzie miało w całości przeszklony parter, a nad nim dwa piętra wystawowe odlane z białego betonu architektonicznego. Budynek zajmuje blisko 20 000 mkw powierzchni na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych. Znajdą się w nim przestrzenie wystawowe o powierzchni ponad 4500 m2, sale edukacyjne, pracownia konserwatorska i magazyny dzieł sztuki, a także kino z widownią na 150 osób, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, audytorium, czytelnia, bistro i księgarnia. Główne przestrzenie wystawowe zlokalizowane będą na pierwszym i drugim piętrze, wokół monumentalnej klatki schodowej. Galerie na najwyższej kondygnacji będą doświetlane rozproszonym światłem słonecznym wpadającym przez świetliki rozmieszczone w dachu. 

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową pierzeję placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym zobaczenie centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy - opisują przedstawiciele instytucji.

Forum MSN - przestrzeń między muzeum i TR Warszawa

Zazieleniło się również forum, czyli wspólna przestrzeń pomiędzy MSN-em i przyszłą siedzibą TR Warszawa. Jedenaście wysokich drzew, glediczji trójcierniowych, posadzonych jesienią będzie osłaniać muzealny plac widoczny od strony placu Defilad. Zacienione forum wraz z przeszklonym parterem MSN-u przygotowano jako przyszłe miejsce spotkań mieszkanek i mieszkańców stolicy. To tam w otwartej dla wszystkich części Muzeum będzie działać kawiarnia, księgarnia, audytorium i realizowane będą wydarzenia towarzyszące wystawom, a także dodatkowe, związane z przybliżaniem świata sztuki, edukacją i architekturą: dostępne dla wszystkich debaty, dyskusje, warsztaty oraz działania artystyczne, inspirowane programem Muzeum i współtworzone przez społeczności zgromadzone wokół MSN-u: kolektywy, ruchy społeczne, NGO-sy czy instytucje kultury. Tę część swojej działalności MSN nazywa Programem Publicznym.

Czytaj też:

W 2024 Warszawa zyska nową przestrzeń. Plac Defilad

Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra zostaną posadzone wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.

Zobacz na zdjęciach, jak powstawało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Listen to "Architektura-murator. Podcast 30/30" on Spreaker.
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym