Ponad 100-letnia gdańska kamienica z muralem Pawła Adamowicza przejdzie kompleksowy remont

2024-01-05 15:31

Pochodząca z przełomu XIX i XX wieku gdańska kamienica przy ul. Mniszki 5/6 zostanie wyremontowana. Prace modernizacyjne mają potrwać do lipca 2024 roku. Na jednej ze ścian budynku znajduje się mural upamiętniający wieloletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Spis treści

  1. Kamienica z muralem wieloletniego prezydenta Gdańska
  2. Kompleksowa modernizacja

Kamienica z muralem wieloletniego prezydenta Gdańska

Kamienica przy ul. Mniszki 5/6 została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku i wówczas stanowiła część zwartej zabudowy śródmiejskiej Gdańska. To w całości podpiwniczony budynek o trzech kondygnacjach i poddaszu. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym jego powierzchnia użytkowa wyniesie 569,97 m².

Remontowany obiekt sąsiaduje z kamienicą, w której wychował się Paweł Adamowicz. 

W czerwcu 2021 roku na jednej ze ścian budynku przy ul. Mniszki 5/6 powstał mural z podobizną wieloletniego prezydenta Gdańska, wykonany techniką malarską przez warszawskiego malarza i architekta Jarka Malickiego. Podczas przebiegu prac modernizacyjnych mural ma pozostać nienaruszony.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Kompleksowa modernizacja

Śródmiejska kamienica przy ul. Mniszki przejdzie gruntowny remont. W ramach jej modernizacji zostanie wykonana izolacja termiczna i przeciwwilgociowa ścian, a także naprawa  pęknięć w ścianach zewnętrznych oraz przebudowa wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto zaplanowano wykonanie nowego stropu nad piwnicą wraz z izolacją termiczną oraz przeprowadzenie remontu dachu. Renowacji i wymiany wymagają również stolarka drzwiowa zewnętrzna i wewnętrzna oraz stolarka okienna. Dopełnieniem prac będzie odnowienie elewacji budynku.

W ramach modernizacji kamienica zostanie wyposażona w węzeł cieplny, a instalacje sanitarne i elektryczne przebudowane. 

Zakończenie remontu, prowadzonego przez Gdańskie Nieruchomości, przewidziano na lipiec 2024 roku. Dzięki renowacji w budynku będzie dostępnych 12 komfortowych lokali mieszkalnych.

Koszt przeprowadzenia modernizacji obiektu to prawie 5,7 mln zł. Za prace wykonawcze odpowiada wyłoniona w przetargu firma Wezambud. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), który jest współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej.