Spis treści
- Muzeum projektu BIG stanie w Wielkim Lesie
- Budynek powstanie w technologii drewna klejonego
- Dachy jako naturalne siedliska dla lokalnej przyrody
- Informacje o projekcie
Muzeum projektu BIG stanie w Wielkim Lesie
BIG – Bjarke Ingels Group zaprojektuje nową siedzibę Węgierskiego Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie, drugim co do wielkości mieście Węgier. Nowy obiekt o powierzchni 23 000 m² powstanie w historycznym Wielkim Lesie na północy miasta i przyjmie formę trzech nachodzących na siebie pasm krajobrazowych, które "delikatnie wyrastają z leśnej ściółki".
Czytaj także: Blok Vancouver House projektu BIG
Muzeum stanie na terenie dawnego boiska sportowego. Projekt powstaje we współpracy z Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio oraz TYPSA. Nowy budynek zastąpi dotychczasową siedzibę muzeum w Budapeszcie i wpisze się w rządowy plan rozwoju Debreczyna. Zleceniodawcą inwestycji są Muzeum oraz Ministerstwo Kultury i Innowacji. W budynku znajdą się stałe i czasowe przestrzenie wystawiennicze, zaplecze edukacyjne i badawcze, strefy publiczne oraz pomieszczenia techniczne. Tak o projekcie wypowiedział się Bjarke Ingels, założyciel i dyrektor kreatywny BIG:
Historia naturalna jest mi bliska – tak bliska, że swojego najstarszego syna nazwałem Darwin. Dlatego to dla mnie wielki zaszczyt, że powierzono nam zaprojektowanie Węgierskiego Muzeum Historii Naturalnej w Wielkim Lesie Debreczyna.
Nasz projekt opiera się na idei przecinających się ścieżek i linii rozwoju. Nachodzące na siebie pasma krajobrazu tworzą serię nisz i siedlisk, sal i galerii, płynnie łącząc wnętrze z otoczeniem, kameralność z monumentalnością. W efekcie powstaje sztuczne wzgórze na leśnej polanie – geometrycznie wyraziste, a jednocześnie organiczne i miękkie w formie. Odpowiednia siedziba dla cudów świata natury.

i

i
Budynek powstanie w technologii drewna klejonego
Bryła muzeum składa się z trzech przenikających się form, które płynnie łączą się z otaczającym krajobrazem. Budynek powstanie w technologii drewna klejonego, a jego fasada pokryta zostanie opalanym drewnem. Częściowo zagłębiony w ziemi, łagodnie wynurza się z leśnej scenerii, harmonijnie wpisując się w otoczenie. Jego pochyły dach będzie przestrzenią dostępną dla mieszkańców i odwiedzających, oferując tym samym widok na panoramę miasta.
Czytaj także: Współczesna architektura drewniana. Relacja z warsztatów Hello Wood nad Balatonem
Z każdej strony muzeum wita odwiedzających otwartymi placami, krętymi leśnymi ścieżkami i widokami kadrowanymi przez bryłę budynku. Dostępność z wszystkich kierunków sprawia, że obiekt naturalnie wpisuje się zarówno w tkankę miejską, jak i otaczający krajobraz. Główne wejście prowadzi przez przestronny południowy plac, który pełni rolę miejsca spotkań oraz centrum życia społecznego i wydarzeń muzealnych.
Dachy jako naturalne siedliska dla lokalnej przyrody
Wewnątrz centralny hol recepcyjny działa niczym kompas, umożliwiając wgląd w poszczególne skrzydła wystawowe – pięć stałych galerii oraz jedno skrzydło przeznaczone na wystawy czasowe i programy publiczne. Na wyższych kondygnacjach znajdują się biblioteka i restauracja z widokiem na korony drzew, natomiast niższy poziom mieści przestrzeń edukacyjną z warsztatami, strefą zabaw i laboratoriami badawczymi dla uczniów, rodzin i pracowników muzeum.
Aby zminimalizować ingerencję w teren, część budynku została zagłębiona w krajobraz. Zielone dachy obsadzone rodzimymi gatunkami roślin tworzą naturalne siedliska dla lokalnej fauny i flory, wizualnie przedłużając park nad przestrzenią muzeum. Roślinność przenika także do wnętrza, tworząc miejsca odpoczynku i spotkań dostępne przez cały rok

i

i
Informacje o projekcie
Nazwa: Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej
Powierzchnia: 23 000 m²
Lokalizacja: Debreczyn, Węgr
Inwestor: DIF Debrecen
Współpraca: Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio – Londyn, TYPSA
ZESPÓŁ PROJEKTOWY
Partnerzy odpowiedzialni: Bjarke Ingels, Hanna Johansson
Lider projektu: Jakub Fratczak
Zespół: Alessandra Baroni, Camila Antonella Mina, Camila Pagnoncelli, Dominika Kłopotek, Gian Marco Prisco, Juan Carpio, Nicolas Bachmann Bellido, Olivia Sarra Gómez, Angel Barreno Gutiérrez
