Osiedle z lat 80., kiedy brakowało wszystkiego, udało się wyjątkowo, Dziś wprowadzają się tu młodzi ludzie

2025-04-18 7:45

Osiedle Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie to nie tylko założenie urbanistyczne, ale koncepcja filozoficzna - do pracy nad planem północnych dzielnic Poznania zaangażowany był też psycholog. "Miasto jest nie tylko strukturą funkcjonalną, ale również strukturą zachowań" - uznał zespół pracujący nad koncepcją. To dlatego osiedle, które zaprojektował zespół z Jerzym Buszkiewiczem na czele w latach 80. ma charakter sielskiego miasteczka. Oto postmodernizm pod Poznaniem.

Spis treści

  1. Miejscowości na północ od Poznania
  2. Federacja Małych Miast - wizja urbanistyczna
  3. Osiedle dla pracowników "Cegielskiego" w Murowanej Goślinie
  4. Osiedle Zielone Wzgórza. Założenia
  5. "Barokowe" osiedle z lat 80. pod Poznaniem. Zdjęcia
Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Spacer z Arturem Celińskim

Miejscowości na północ od Poznania

Jadąc podmiejskim pociągiem z Poznania na północ mijamy po drodze malutkie miasteczka i wsie: Czerwonak, Czerwonak Osiedle, Miękowo, Owińska, Bolechowo... To właśnie w tym kierunku miał się w schyłku PRL rozwijać Poznań. Jednak wzdłuż torów stoją głównie domy typu kostka, czasem bloki, które powstały w PRL. Wydaje się, że opuszczamy strefę przemyślanej czy zabytkowej finezyjnej architektury, której nie brakuje w Poznaniu. 

Ale pół godziny drogi pociągiem od Poznania jest miasteczko, które zmienia ten punkt widzenia. Choć dosłownie stoi w szczerym polu. To Murowana Goślina, a w niej osiedle Zielone Wzgórza. Osiedle - eksperyment w czasach, kiedy w architekturze obowiązywał normatyw i brakowało materiałów budowlanych. Kiedy powstało, były szare lata 80. XX wieku.

Federacja Małych Miast - wizja urbanistyczna

Wówczas w Poznaniu narodziła się śmiała wizja urbanistyczna – "Federacja Małych Miast" Miękowo - Owińska. W 1979 roku SARP ogłosił konkurs na koncepcję dzielnicy Poznań - Owińska. Koncepcja, opracowana przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Buszkiewicza, miała stanowić alternatywę dla budownictwa wielkopłytowego i odpowiedzieć na kryzys mieszkaniowy (miało tu zamieszkać 82 tys. osób), nie tylko poprzez dostarczenie mieszkań, ale również poprzez stworzenie przestrzeni, w której człowiek odnajdzie sens zamieszkiwania. Dlatego do projektu zaangażowano też psychologa, Augustyna Bańkę.

Projektanci "Federacji" postawili na "sprzymierzenie miejsc", czyli uwzględnienie istniejących struktur i krajobrazu, a także stworzenie przestrzeni, które będą sprzyjać rozwojowi społeczności lokalnych. 

Osiedle dla pracowników "Cegielskiego" w Murowanej Goślinie

Następnie powstał również projekt "Zielonych Wzgórz" – miasteczka dla pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Bolechowie. Miasteczko to miało być samowystarczalne i oferować mieszkańcom wszystkie niezbędne usługi. 

Jego centralnym punktem - tak jak w każdej małej miejscowości - jest Rynek z Ratuszem. Rynek jest to plac otoczony domami mieszkalnymi. W parterach domów przyrynkowych będą znajdować się sklepy i niewielkie zakłady usługowe bądź rzemieślnicze, a także poczta i bank" - czytamy w Architekturze z 1984 roku.

A mówiąc kolokwialnie: chodziło o zaprojektowanie osiedla w szczerym polu. Projekt opracował zespół pod kierownictwem Jerzego Buszkiewicza.

Architekci zastanawiali się - czy ma być po staremu, modnie, czy szczerze? I zdecydowali - szczerze. Budowa osiedla ruszyła w 1983 roku i trwała do roku 1989. Powstał ratusz z wieżą zegarową i „kamienicami", w których są podcienie, wieżyczki, wykusze i kolumny. Sporo tu cegły (nawet na elewacji Biedronki), trochę kolorów, przed ratuszem na placyku rosną platany. Na planu niedaleko rynku jest tradycyjny targ.

Osiedle Zielone Wzgórza. Założenia

  • Lokalizacja: koło Murowanej Gośliny (dziś to część miasta)
  • Przeznaczenie: Miasteczko dla pracowników ZWT HCP w Bolechowie.
  • Centralny punkt: Rynek z Ratuszem, otoczony domami mieszkalnymi.
  • Funkcje Rynku: W parterach domów przyrynkowych sklepy, niewielkie zakłady usługowe/rzemieślnicze, poczta i bank.
  • Układ komunikacyjny: Dwie główne ulice przecinają Rynek: Długa (ze wschodu na zachód) i Nowa (z południa na północ).
  • Inne ważne punkty: Szkoła podstawowa, plac Kasztanowy (łączący Rynek z kościołem).
  • Zabudowa: Budynki mieszkalne o wysokości III, IV i wyjątkowo V kondygnacji, większość z stromym dachem i użytkowym poddaszem (również z mieszkaniami).
  • System budownictwa: Zmodernizowany wielkopłytowy system "szczeciński".
  • Ogródki: Duża część mieszkań z ogródkiem dostępnym wprost z mieszkania, większość z ogródkami w bezpośrednim sąsiedztwie domów lub zgrupowane w formie ogródków działkowych.
  • Usługi: Dwa przedszkola, szkoła podstawowa, żłobek, ratusz, sklepy, zakłady usługowe, obiekty gastronomiczne, sportowe.
  • Dom Społeczny: Położony na wzgórzu, na południe od miasteczka, z salą widowiskową, pływalnią, klubami, pracowniami zainteresowań i innymi urządzeniami służącymi rozrywce, nauce czy wypoczynkowi.
  • Ideologia: Stworzenie miejsca, o którym mieszkańcy będą mówić: "nasze miasteczko, nasz dom... nasze mieszkanie".

Czytaj też:

Luksus z PRL, który narodził się w Wielkopolsce. Zajazdy Jerzego Buszkiewicza

Kiedy powstawało osiedle Zielone Wzgórza, miasto liczyło 4235 mieszkańców. W ciągu kilkunastu lat, na nowym osiedlu zamieszkało ponad 5000 osób. Obecnie, jak podaje Spółdzielnia Mieszkaniowa Zielone Wzgórza, mieszkają tu głównie ludzie w średnim wieku, ale jeśli chodzi o nowych mieszkańców (bo nowe bloki i domy wciąż tu powstają), to są to głównie osoby w wieku 26-35 lat.

"Barokowe" osiedle z lat 80. pod Poznaniem. Zdjęcia

Architektura-murator. Podcast 30/30
Kto i dlaczego zakaże Ci budowy nowego domu?
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News