Architektura MuratorRealizacjeŻłobek / Adamów

Żłobek / Adamów

Budynek i otoczenie samorządowego żłobka w Adamowie zaprojektowano ze znajomością percepcji dzieci i troską o ograniczenie zbędnych bodźców. O nowej realizacji xystudio pisze Tomasz Michalak.

Żłobek / Adamów
Samorządowy żłobek w Adamowie, proj. xystudio; fot. Marcin Czechowicz

Adamów to dawne prywatne miasto założone w połowie XVI wieku, położone w północnej części województwa lubelskiego, w powiecie łukowskim. Utraciło ono prawa miejskie po powstaniu styczniowym, jak wiele miejscowości znajdujących się na terenie zaboru rosyjskiego. Z dawnego układu urbanistycznego zachował się wciąż zadrzewiony rynek otoczony niewysoką tradycyjną zabudową, nadającą mu spokojny i prowincjonalny charakter.

Prosta kompozycja białych brył samorządowego żłobka wyróżnia się spośród otaczającej zabudowy. Obiekt autorstwa pracowni xystudio, zrealizowany na podstawie przetargu, został otwarty w czerwcu 2021 roku. Budynek ma prosty i logiczny układ. Zaprojektowany został na symetrycznym planie litery U. Układ funkcjonalny oparto na osiach zamykanych przeszkleniami. Jest dzięki temu łatwy do nauczenia się i zapamiętania. Dachy poszczególnych skrzydeł mają spadki skierowane do wewnątrz, a ich pokrycie z białej blachy ma ograniczać nagrzewanie budynku.

Do żłobka prowadzą dwa wejścia zamykane żółtymi furtkami – jedno od strony ulicy, drugie z niewielkiego parkingu. Niewysoki mur otaczający teren zapewnia dorosłym kontakt wzrokowy z otoczeniem, ale dla dzieci stanowi pierwszą barierę odgradzającą od świata zewnętrznego. Wzdłuż prowadzącej do wejścia ścieżki posadzono nietypowe rośliny, np. karmnik ościsty, tworzące pagórkowate grządki, a we frontowej ścianie zaprojektowano okrągłe okna do pomieszczeń administracyjnych. Te znaki rozpoznawcze zdają się odwracać uwagę od nieprzyjemnego momentu rozstania dzieci ze swoimi najbliższymi. Ściany niskiego podcienia wejściowego obłożono płytami elewacyjnymi w intensywnym i pobudzającym żółtym kolorze.

Tagi:
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Szkoła dla dzieci z Ukrainy: nowy projekt xystudio Coraz więcej architektów przyłącza się do akcji pomocy dla Ukrainy. Jednym z biur, które zaoferowało wsparcie jest xystudio, które projektuje właśnie szkołę dla ukraińskich dzieci. Na potrzeby utworzenia placówki firma Immofinanz przekazała tymczasowo całą kondygnację w biurowcu myhive Mokotów Two.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Nagroda POLITYKI 2020 dla xystudio Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020 przypadło pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną. O nowej realizacji xystudio piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.