architektura troski

Od chëcze do chëcze - domy w Przybrzeżu w województwie pomorskim. Projekt dyplomowy

2024-10-09 8:57

Proponujemy zespół zintegrowanych mieszkań asystowanych z przestrzeniami uzupełniającymi, wspierający kobiety w kryzysie bezdomności oraz osoby starsze. Kluczowe założenia projektu obejmują zastosowanie proekologicznych rozwiązań w odpowiedzi na kryzys klimatyczny, przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnej tożsamości kulturowej i kontekstu przyrodniczego.

Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Spis treści

  1. Odpowiedź na problemy społeczne
  2. Skąd taki wybór lokalizacji?
  3. Rozlokowanie różnych budynków na działce nad jeziorem
  4. Główny budynek - jego części i funkcje
  5. Styl odwołujący się do lokalnej tradycyjnej architektury
  6. Rozwiązania proekologiczne zastosowane w projekcie
  7. Szczegółowe dane pracy dyplomowej

Odpowiedź na problemy społeczne

Głównym założeniem projektu jest chęć odpowiedzi na trzy narastające, współczesne kryzysy społeczne – kryzys mieszkaniowy, powodujący wzrost liczby osób bezdomnych, kryzys klimatyczny oraz proces starzenia się społeczeństwa.

Grupę docelową stanowią dwa typy użytkowników – kobiety w kryzysie bezdomności oraz osoby starsze. W przypadku kobiet dotkniętych bezdomnością projektowana zabudowa stanowi mieszkania readaptacyjne, służące ponownemu przystosowaniu się do normalnego życia, natomiast w przypadku osób starszych domki letniskowe działające na zasadzie mieszkań asystowanych.

Skąd taki wybór lokalizacji?

Architektura Murator Google News
Autor:

Lokalizacja zespołu nie jest przypadkowa i wynika z szeregu przeprowadzonych analiz – województwo pomorskie jest trzecie pod względem liczby osób bezdomnych województwem w Polsce. Na wybranym obszarze nie występują zarówno ośrodki wypoczynkowe dla osób starszych ani całodobowe ośrodki pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności, szczególnie niedostępne w zakresie województwa i Polski są ośrodki przeznaczone dla kobiet.

Wybrana działka należy do otuliny Słowińskiego Parku Narodowego, co wskazuje na jej bogatą wartość przyrodniczą.

Rozlokowanie różnych budynków na działce nad jeziorem

Zabudowa zakłada zakwaterowanie 16 osób i została podzielona na trzy typy:

  • budynki mieszkalne w zabudowie bliźniaczej,
  • budynki mieszkalne wolnostojące
  • oraz budynek o funkcji uzupełniającej.

Każdy z budynków posiada jedną kondygnację.

Budynki zostały przesunięte względem siebie aby zapewnić widok na jezioro Sarbsko z każdego z nich. Aby odpowiedzieć na ryzyko zagrożenia powodzią, budynki wyniesiono w górę, posadawiając je na palach. Osoby z niepełnosprawnością mogą bez przeszkód dostać się do budynków, ponieważ cała komunikacja na działce odbywa się za pomocą drewnianych platform wyniesionych na poziom wejść do budynków.

Główny budynek - jego części i funkcje

Budynek wspólny został podzielony na 3 części

  • część administracyjno-medyczną,
  • serce budynku z salą wielofunkcyjną
  • oraz część sportową z salą fitness.

Obiekt ten może zostać połączony z pobliskim hotelem i jest dostępny dla mieszkańców.

Budynki w zabudowie bliźniaczej przeznaczone są dla dwóch osób i zostały podzielone na strefę dzienną oraz sypialnianą. Połowa z nich dostosowana została do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Budynki mieszkalne wolnostojące zakładają pobyt czterech osób. Aby jednak zapewnić użytkownikom jak największy komfort, domki posiadają osobne sypialnie oraz łazienki. Wspólnym sercem budynku jest kuchnia i część dzienna.

Styl odwołujący się do lokalnej tradycyjnej architektury

Projektowana infrastruktura znajduje się na Kaszubach, dlatego forma zabudowy jest próbą reinterpretacji checzy kaszubskiej – czyli dawnej mieszkalnej chaty kaszubskiej.

Ta reinterpretacja przejawia się w sposobie deskowania zastosowanym na elewacji, rodzajach zastosowanych podcieni, układach funkcjonalnych a także zastosowanej konstrukcji oraz materiałach budowlanych.

Budynki zostały przekryte dachami dwuspadowymi o kącie spadku 35%, a wykorzystany materiał to gont typu wołoskiego oraz dachówka fotowoltaiczna Tesla Solar Roof, pokryta powłoką imitującą gont. Jako materiał elewacyjny wykorzystano drewno, a układ deskowania jest związany z tradycyjnym deskowaniem chat kaszubskich.

Rozwiązania proekologiczne zastosowane w projekcie

Aby odpowiedzieć na kryzys klimatyczny zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych. Wykorzystano naturalne materiały takie jak glina, słoma i drewno w technologii Moritz’a Reichert’a, które po czasie żywotności budynku mogą zostać poddane recyklingowi. Wykorzystano odnawialne źródła energii projektując pokrycie dachowe z dachówek fotowoltaicznych Tesla Solar Roof pokrytych powłoką imitującą gont. Do ogrzewania budynków wykorzystano monoblokowe pompy ciepła o poziomie hałasu równym 44dB, a aby ograniczyć straty energii zaprojektowano wentylację mechaniczną z rekuperacją. Z uwagi na wyniesienie budynków w górę spowodowane zagrożeniem powodziowym, pomiędzy nimi utworzono łąki kwietne, co pozwoliło na wzbogacenie bioróżnorodności.

Wszystkie zastosowane rozwiązania zostały poparte stosownymi obliczeniami m.in. współczynników przenikalności cieplnej, śladu węglowego z wykorzystaniem programu One Click, charakterystyki energetycznej, analizą daylight factor czy obliczeniem poziomu hałasu powietrznych pomp ciepła.

Czytaj też:

Szczegółowe dane pracy dyplomowej

Wydział Architektury

Politechnika Wrocławska

Autorka: Wiktoria Gocałek

Promotor: Dr inż. arch. Kajetan Sadowski

Typ pracy: Praca dyplomowa inżynierska

Data obrony pracy: 19.07.2024r.

Rok rozpoczęcia studiów: 2020r.

Nazwa projektu: Od chëcze do chëcze – zespół zintegrowanych mieszkań asystowanych

Zobacz też opis innego projektu autorki: