Architektura MuratorStudenciStudenci Politechniki Śląskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Studenci Politechniki Śląskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Prezentujemy kolejną koncepcję kościoła na klifie Preikestolen w Norwegii. Świątynię w formie transparentnej szklanej bryły zaprojektowali Martyna Słowińska, Katarzyna Golec i Paweł Pacak z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Studenci Politechniki Śląskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie
Kościół Natury, projekt kościoła na klifie Preikestolen autorstwa Martyny Słowińskiej, Katarzyny Golec i Pawła Pacaka.

O międzynarodowym konkursie na projekt świątyni na klifie Preikestolen w południowo-zachodniej Norwegii pisaliśmy już na naszej stronie (więcej informacji tu). Wznosząca się na 604 metry ponad malowniczym fiordem płaska platforma skalna o wymiarach 25 na 25 metrów stanowiła punkt wyjścia dla projektu kościoła, który miał być obiektem tymczasowym, uzupełnionym dodatkowo o dzwonnicę, zakrystię oraz zespół toalet. Organizatorem konkursu był portal AWR, specjalizujący się w prowadzeniu międzynarodowych konkursów ideowych dla młodych architektów, projektantów wnętrz i urbanistów. Jury, w skład którego weszli architekci Per Ekenberg i Kyrre Sundal, przyznało dwie nagrody główne oraz pięć wyróżnień. Jedno z nich zdobyli Martyna Słowińska, Katarzyna Golec i Paweł Pacak, studenci czwartego roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorzy, trawestując tradycyjną formę popularnych w średniowiecznej Norwegii kościołów klepkowych, zaproponowali lekko wysuniętą ponad urwiskiem szklaną, transparentną bryłę, z której wnętrza roztaczałby się widok na panoramę Lysefjorden, płaskowyż Kjerag i okoliczne góry. Założenia konkursu zakładały określony program funkcjonalny, zawierający kaplicę, zakrystię, dzwonnicę oraz toalety. Wraz z zespołem postanowiliśmy jednak odrzucić sztywne wymagania, które naszym zdaniem nie wpisywały się w kontekst. Krajobraz norweskich fiordów i nieskażona ludzkim działaniem natura stały się dla nas punktem wyjściowym. „Kościół Natury”, bo tak postanowiliśmy nazwać projekt, zamknęliśmy w szklanej bryle, której forma została zainspirowana typowym kościołem norweskim. Szkło w tym przypadku daje iluzję bezkresu, ściany nie stanowią żadnej wizualnej granicy, a natura niemal wnika do wnętrza kościoła. We wnętrzu nie ma żadnych symboli religijnych, gdyż to Natura pełni tutaj kluczową rolę, to dla Niej tysiące ludzi odwiedza to miejsce i to na Niej należy się skupić – piszą studenci w założeniach autorskich. Projekt powstał w ramach jednego z przedmiotów na ósmym semestrze, którego prowadzącym był dr hab. inż. arch. Jerzy Cibis.

Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!