14 maja, w ramach Tygodnia Architektury w Barcelonie, Fundacja Miesa van der Rohe ogłosiła listę projektów dyplomowych nominowanych do nagród Young Talent Architecture Award 2020 (YTAA 2020). Jak skrupulatnie wyliczyli organizatorzy, na konkurs nadesłano 383 prac ze 138 różnych szkół architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu reprezentujących 33 państwa europejskie oraz Brazylię Chile i Meksyk, zaproszone w tym roku jako kraje gościnnie.
Young Talent Architecture Award 2020: dyplomy made in Poland
Wśród nominowanych znalazło się aż 21 dyplomów z Polski, w tym Magdaleny Wałek i Karoliny Chodury z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Dominiki Strzałki-Rogal i Aleksandry Kubackiej z Politechniki Krakowskiej, Agnieszki Roś, Filipa Strzeleckiego, Olgi Czeranowskiej-Panufnik i Macieja Sokoła z Politechniki Warszawskiej, Dominiki Nikiel, Pawła Lisiaka, Adriany Sowy i Eweliny Wiciak z Politechniki Wrocławskiej, Kamila Mołczyka i Adama Krzyżowskiego z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Patryka Antoszewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katarzyny Pyczek, Iwony Golik, Mai Mordak, Marty Bednarek oraz Daniela Pięty z Politechniki Lubelskiej, Roberta Nakielskiego i Magdaleny Frońskiej z Politechniki Gdańskiej.Spośród nominowanych sędziowie wyłonią teraz 12 finalistów, a następnie czterech zwycięzców, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro i własny profil na portalu www.world-architects.com. Prace wszystkich finalistów zostaną opublikowane na stronie nagrody oraz w specjalnym katalogu, a także będą prezentowane podczas tradycyjnej podróżującej wystawy, której wernisaż odbędzie się w ramach tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Poniżej prezentujemy plansze i krótkie prezentacje Polaków, których projekty nominowane są do nagród Young Talent Architecture Award 2020 (YTAA 2020).
Czytaj też: Biennale Architektury 2020: nowy termin |
Jury YTAA 2020
Young Talent Architecture Award (YTAA) została pomyślana jako uzupełnienie EU Mies Award. Konkurs przeznaczony jest dla absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz planowania przestrzennego, którzy ukończyli studia magisterskie w ciągu ostatnich dwóch lat.
W bieżącej edycji można było zgłaszać projekty dyplomowe obronione między 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku na uczelniach architektonicznych z całej Europy oraz z trzech państw zaproszonych gościnnie: Brazylii, Chile i Meksyku.
Czytaj też: Najważniejsze konkursy dla młodych architektów |
W jury YTAA 2020 znaleźli się Martine de Maeseneer z Wydziału Architektury Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego (przewodniczący), Oleg Drozdov, współzałożyciel pracowni Drozdov & Partners oraz Charkowskiej Szkoły Architektury, Juliet Leach, szefowa marketingu z Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA), Rosario Talevi, kurator programu Making Futures Bauhaus i badacz z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych oraz Bet Capdeferro, współprowadząca pracownię Bosch.Capdeferro Architecture, Girona.
Projekt Magdaleny Wałek z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach: nominacja do YTAA 2020
Projekt Karoliny Chodury z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach: nominacja do YTAA 2020
Karolina Chodura jest także laureatką Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2019 oraz Grand Prix Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie 2019.
Projekt Dominiki Strzałki-Rogal z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Aleksandry Kubackiej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Agnieszki Roś z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Filipa Strzeleckiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: nominacja do YTAA 2020
Filip Strzelecki jest m.in. laureatem konkursu magazynu „Faith & Form” i Międzywyznaniowego Forum Religii Sztuki i Architektury za projekt kaplicy św. Wojciecha w Fiszewie oraz wyróżnienia w konkursie o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2019.
Projekt Olgi Czeranowskiej-Panufnik z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Macieja Sokoła z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: nominacja do YTAA 2020
Maciej Sokół jest też lareatem drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie Drewno w Architekturze 2019 organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z firmą Unibep oraz Danwood.
Projekt Dominiki Nikiel z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Pawła Lisiaka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: nominacja do YTAA 2020
Projekt Adriany Sowy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: nominacja do YTAA 2020
Adriana Sowa zdobyła dotąd m.in. wyróżnienie w konkursie internetowym „Architektury-murator” na najlepsze projekty studenckie.
Projekt Eweliny Wiciak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: nominacja do YTAA 2020
Ewelina Wiciak razem z Barbarą Romańską w 2017 roku za projekt pn. Parawanowiec zdobyła też główną nagrodę w konkursie Stypendium PRAKTYKA organizowanym przez Fundację Stefana Kuryłowicza.