Architektura MuratorTechnikaJak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora

Dom jest naszą twierdzą. Chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo, bez względu na wiek i ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim łazienki, która powinna być przestrzenią przyjazną także dla osób starszych. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę dla seniora!

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora

Co znajdziesz w artykule:

1. Łazienka dla seniora: bezpieczeństwo przede wszystkim
2. Łazienka dla osób starszych: wszystko, co niezbędne
3. Funkcjonalna ceramika łazienkowa
4. Toaleta myjąca dla seniora?

Łazienka dla seniora: bezpieczeństwo przede wszystkim

Nasze społeczeństwo starzeje się, wzrasta średnia długość życia, a zmniejsza liczba urodzeń. Oznacza to, że z roku na rok przybywa osób starszych, które mimo wieku chcą pozostać samodzielne i niezależne, ale też czuć się bezpiecznie i komfortowo zarówno w domu, jak i poza nim. Nasze potrzeby i wymagania zmieniają się przy tym zależnie od etapu życia, na którym jesteśmy. Odnosi się to także architektury i aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. Architektura jest odpowiedzialna przed użytkownikiem, a szczególnie przed osobami starszymi. Przyczynia się do kształtowania jakości życia we wszystkich jego obszarach, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem – mówi Iwona Benek, specjalizująca się w projektowaniu przyjaznym dla seniorów z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Czytaj też: Projektowanie łazienek w budynkach publicznych |

Problem dostępności wnętrz dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi dotyczy w dużej mierze aranżacji łazienki. To pomieszczenie intymne, z którego chcemy móc korzystać samodzielnie, czując się przy tym komfortowo i bezpiecznie. Doskonale wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz publicznych, których misją i obowiązkiem jest likwidacja barier architektonicznych. Jednym z istotnych elementów kształtowania przyjaznej przestrzeni jest łazienka, która dla seniorów jest podstawą utrzymania jak najdłuższej samodzielności. Dlatego podczas projektowania łazienki kierujmy się przede wszystkim tym, aby była zauważalna - wspomagajmy orientację przez prawidłowo zaprojektowany system informacji graficznej, dotykowej lub dźwiękowej. Ważna jest także jej ergonomia i funkcjonalność, stosujmy zatem zasady projektowania uniwersalnego – dodaje Iwona Benek.

Czytaj też: Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej |

Te podstawowe zasady projektowania w obiektach publicznych warto przenieść do przestrzeni prywatnej. By ułatwić korzystanie z łazienki osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyposażenie. Do niego będą należeć: poręcze i uchwyty, prysznic bez brodzika, antypoślizgowa podłoga, wydłużona miska ustępowa, podwieszana umywalka bez postumentu, nisko zawieszone szafki, dodatkowe krzesło lub siedzisko oraz kontrastowe kolory. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie oraz ergonomiczne rozlokowanie sprzętów, z zachowaniem wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny dostęp do nich. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla seniora, podpowiadają architektki z pracowni WZ Studio – Ada Skwira i Małgorzata Liebhart.

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora

Łazienka dla osób starszych: wszystko, co niezbędne

Dostosowywanie łazienki dla seniora rekomendujemy rozpocząć od wymiany wanny na brodzik czy rozwiązanie bezbrodzikowe. Jeżeli z jakichś powodów wanna musi pozostać, niech będzie jak najniższa i wyposażona w siedzisko – mówi Ada Skiwa.  Na ścianie przy wannie powinien zostać zamontowany uchwyt, który stanie się nieocenioną pomocą dla seniora podczas wstawania i podpierania się.  Planując aranżację małej łazienki warto zamiast wanny zaplanować brodzik lub CleanLine – dodaje Małgorzata Liebhart.

Przestrzeń prysznicowa dla osoby starszej powinna być możliwie jak największa i jak najbardziej otwarta. Świetnym rozwiązaniem jest brodzik, który zapewnia swobodę wchodzenia i wychodzenia. Dobrze, aby miał możliwość zmieszczenia więcej niż jednej osoby. Dzięki temu pomagający seniorowie będzie mógł łatwo się w niej poruszać.

Funkcjonalna ceramika łazienkowa

Miska WC powinna być zamontowane na takiej wysokości, by osobie starszej łatwo było na niej usiąść.  Przy misce WC wiszącej i bidecie można także zamontować uchwyty, które ułatwiają wstawanie. W łazience dla seniora dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej.

Przy wyborze umywalki do łazienki seniora trzeba zwrócić uwagę na jej głębokość i na krawędź, która powinna być tak wyprofilowana, by można się było wygodnie przysunąć do umywalki, także poruszając się na wózku.

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora

Toaleta myjąca dla seniora?

Z pewnością rozwiązaniem godnym uwagi dla seniora jest zakup toalety myjącej, gdyż urządzenie to ogranicza potrzebę przesiadania się z miski WC na bidet. Toaleta myjąca może dostosować parametry mycia (a w przypadku niektórych modeli również suszenia) do indywidualnych potrzeb. Optymalny zestaw funkcji: temperaturę i intensywność strumienia wody oraz powietrza suszącego, możemy zaprogramować na stałe, korzystając z pilota, bezprzewodowego panelu sterowania lub aplikacji.

Taka toaletę można wyposażyć w moduł odciągania nieprzyjemnych zapachów. Jest niewidoczny i łatwy w montażu  – możemy go zainstalować w każdej spłuczce, wyposażonej w przycisk mechaniczny. Musimy tylko pamiętać o podłączeniu prądu we wskazanym miejscu przy stelażu. Daje to użytkownikom gwarancję absolutnej czystości i higieny.

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora
Higiena w łazienkach publicznych Miesiące pandemii zmieniły wiele aspektów naszego życia, również nawyki związane z higieną. Częstsze mycie rąk stało się standardem, ale wzrosły też obawy dotyczące możliwości zakażenia się groźnym wirusem w miejscach, z których korzysta wiele osób – łazienkach i toaletach w budynkach użyteczności publicznej. Z tych względów bezpieczeństwo higieniczne stało się bardzo ważnym kryterium, jakie należy uwzględnić przy ich projektowaniu.
Matthias Hollwich: Pokochać starość Z Matthiasem Hollwichem, nowojorskim projektantem i autorem głośnej książki New Aging, o tym, czym naprawdę jest architektura dla seniorów rozmawia Agnieszka Labus, prowadząca Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).
Miasta dla seniorów – raport ARUP. Jak projektować przestrzeń, by odpowiadała potrzebom starzejącego się społeczeństwa. W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób po 60 roku życia wzrośnie dwukrotnie, przestrzegają eksperci ARUP i prezentują raport dotyczący strategii planowania miast dla seniorów.
Oddział Warszawa: 9 scen z miejskiego życia seniora Publikujemy film Agnieszki Dąbek, laureatki stypendium PRAKTYKA 2018, ukazujący wizję miasta przyszłości dostosowanego do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
Przestrzeń z perspektywą 60+. Innowacje dla seniorów Fundacja Laboratorium Architektury 60+ to jedna z pierwszych organizacji w Polsce, która zajmuje się problematyką osób starszych w kontekście architektonicznym. Wśród ich najnowszych przedsięwzięć jest wirtualna symulacja postrzegania miasta przez seniorów czy projekty domów dziennego pobytu.
Domy dla seniorów w Pieninach – nowy projekt fundacji LAB 60+ Na zlecenie Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Fundacja LAB 60+ przygotowała projekt przebudowy trzech obiektów na tzw. domy dziennego pobytu. Wśród nich jest adaptacja dawnej plebani w Jaworkach koło Szczawnicy.