Geotechnika 2.0

Pionierskie rozwiązanie geotechniczne przy realizacji Teatru Polskiego w Szczecinie

2023-09-11 16:28 Materiał sponsorowany

Aby zrealizować wizję Atelier Loegler Soletanche podwiesiło zabytkową bryłę Teatru Polskiego na 18-metrowej żelbetowej ścianie dociskowej.

Pionierskie w skali kraju rozwiązanie geotechniczne zastosowane przy realizacji projektu nowego Teatru Polskiego w Szczecinie – tak można określić wykonaną po raz pierwszy w Polsce żelbetową kotwioną ścianę dociskową.

Nie boimy się wyzwań. Naszą misją jest pomagać spełniać marzenia architektów o interesujących i skomplikowanych bryłach. Aby te marzenia mogły się ziścić należy postawić na rozwiązanie geotechniczne skrojona na miarę potrzeb konstrukcji, warunków gruntowych oraz procesu budowlanego. Szczególnie interesują nas te realizacje gdzie większa część kubatury zaprojektowana jest pod ziemią. Teatr Polski to kolejny obiekt w naszym portfolio korespondujący z naszymi inżynieryjnymi ambicjami – tak udział w realizacji rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie komentuje Piotr Szturmowski, dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.

Geotechnika pozwala mieć ciastko i zjeść ciastko

Nasz projekt polegał na zabezpieczeniu ściany zabytkowego 100-letniego teatru oraz na wykonaniu obudowy wykopu mającej na celu zabezpieczyć ten wykop, jak i stworzyć miejsce, w którym znajdować się będą wielopoziomowe sceny zaplanowane w nowej dobudowywanej konstrukcji. Rozbudowa teatru polegała więc na budowie nowego budynku, który de facto został zaplanowany w istniejącej skarpie. Aby to było możliwe trzeba było zacząć od rozwiązania, które zabezpieczy zabytkowy obiekt, aby w trakcie prac się nie zawalił. Trzeba było go podbić i podwiesić na czas realizacji podziemnej konstrukcji usytuowanej w skarpie.

Teatr Polski w Szczecinie z rozwiązaniami Soletanche

i

Autor: Soletanche

Dlaczego ściana dociskowa?

Zdecydowano się na rozwiązanie, którego w Polsce jeszcze żadna firma geotechniczna nie realizowała. Ta koncepcja miała wiele plusów. Skutecznie zabezpieczała konsytuacje na czas realizacji prac budowlanych. Jest to element konstrukcji docelowej dzięki której zyskujemy czas nie musząc realizować ściany w dwóch etapach tymczasowym i docelowy. Kolejnym ważnym aspektem było połączenie dwóch budynków istniejącego przebudowywanego obiektu z nową podziemną konstrukcją. Specyfika realizacji technologii żelbetowej kotwionej ściany dociskowej w łatwy sposób bez konieczność wiercenia otworu w żelbecie pozwoliła na sprawne połączenie obu budynków.

Aby wykonać zadanie trzeba czasem sięgnąć po inne rozwiązania

Mamy tę przewagę, że Soletanche Bachy, której jesteśmy filią zbiera doświadczenia z całego świata. Dzięki różnego rodzaju spotkaniom, szkoleniom, webinarom czy też sympozjom zewnętrznym możemy czerpać z doświadczeń naszych koleżanek i kolegów.

Przy realizacji koncepcji geotechnicznej inspirujemy się doświadczeniami z grupy jeśli jest potrzeba to konsultujemy nasze koncepcje szerzej. Zawsze mamy na celu skrócenie czasu realizacji, dobranie odpowiedniej mieszanki betonowej do warunków gruntowych czy tak, by można było zastosować tę o obniżonej emisyjności. Jednak najważniejszy zawsze jest skracany czas realizacji. Co w efekcie ubocznym przekłada się również na finanse inwestycji. Skutkuje przyjemnym dla inwestora obniżeniem koszów. Oszczędności są ogromnie ważne przy realizacji śmiałej wizji architektonicznej. Często okazuje się, że za chwile zaoszczędzimy bufor bezpieczeństwa finansowego będzie potrzebny w późniejszym, np. wykończeniowym etapie realizacji inwestycji.

Teatr Polski w Szczecinie z rozwiązaniami Soletanche

i

Autor: Soletanche

Chcemy realizować takie obiekty. Naszą misją jest realizacja obiektów ważnych dla pokoleń, a te nieżdko wyglądają imponująco, co za tym idzie wymagają prawdziwej ekwilibrystyki inżynieryjnej przy wykonaniu posadowienia czy też konstrukcji podziemnej. Właśnie dlatego nie boimy się szukać rozwiązań poza znanymi i stosowanymi technologiami na naszym rodzimym polskim podwórku

Lewitujący na 18 metrach zabytkowy budynek teatru

Zabezpieczenie ściany wykonywane było przez realizację trzech rzędów kolumn jet-grouting wachlarzowo schodzących coraz to niżej. Następnie po wykonaniu tych kolumn zaczęto odkopywać ścianę teatru i wykonywać żelbetowe panele dociskowe, kotwione. W ten sposób po każdym zrealizowanym rzędzie paneli, z zachowaniem odpowiedniej sekwencji prac, obniżano poziom terenu. Finalnie budynek starego teatru został podwieszony na 18 metrach. Wykonano 168 paneli dociskowych wykonanych w 7 rzędach.

Więcej na temat zakresu prac oraz pozostałych wyzwań opowie nadzór budowy z ramienia Soletanche Polska w pierwszym wideo podcaście z budowy.

Zakres prac Soletanche Polska

Zakres prac związanych z wykonaniem fundamentowania specjalistycznego dotyczył realizacji:

- wykonanie obudowy wykopu w technologii ścian szczelinowych mającej na celu zabezpieczenie wykopu jak i stworzenia przestrzeni dla realizacji wielopoziomowych scen;

- przesłona pozioma w części głębokiej nowo projektowanego budynku w technologii jet-grouting;

- zabezpieczenia wykopu w osi ściany zabytkowego teatru;

- wykonanie zabezpieczenia klatki schodowej, która łączy historyczny budynek z nową częścią obiektu.

Harmonogramowo i logistycznie zrealizowanie tych wszystkich prac było dużym wyzwaniem dla wykonawcy fundamentowania specjalistycznego. Do podobnych projektów. w których potrzeba świeżego spojrzenia poza schematem zachęcam do rozważania konsultacji z nami i wypracowania rozwiązania, które będzie świetnie dobrane do panujących warunków gruntowych, ale również uniesie ciężar konstrukcji i trud procesu budowlanego – Piotr Szturmowski, dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.

Soletanche Polska jest wykonawcą posadowienia: Budynku mixed-use development Posejdon w Szczecinie, apartamentów La Playa Apartments w Sopocie, Centrum Praskiego Koneser, Browarów Warszawskich, Fabryki Norblina, Zakładów PZO oraz hotelu Barceló Warsaw Powiśle na teranie Elektrowni Powiśle w Warszawie.

Partnerzy