Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Saint-Gobain

Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika

2022-02-04 14:47 Materiał sponsorowany

Dostępne obecnie materiały budowlane oraz wykończeniowe są w stanie w zauważalny sposób ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednym z przykładów może być nowoczesne, wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne. Współczesne przeszklenia na fasadach nie tylko podnoszą walory architektoniczne projektu. Charakteryzuje się też wysokimi parametrami użytkowymi, jeśli chodzi o przepuszczalność światła czy ochronę wnętrz przed przegrzaniem.

Szkło przeciwsłoneczne: zysk, oszczędność i piękny widok

Przeszklenia selektywne, obok instalacji fotowoltaicznych czy zamkniętego obiegu wody, należą do jednych z najbardziej efektywnych rozwiązań budowlanych, wpływających na proekologiczne walory każdej inwestycji. Z czego to wynika? Przede wszystkim pozwalają w bezpośredni sposób zarządzać dostępem promieni słonecznych do wnętrz. „Koordynują” tym samym poziom światła dziennego oraz temperatury, która tam panuje. Możliwe jest to m.in. dzięki nałożeniu specjalnej warstwy srebra na taflę szkła. Najskuteczniejsze szkło przeciwsłoneczne dostępne na naszym rynku posiada ich aż trzy! Poza samą budową pakietu szybowego wykorzystującego szkło przeciwsłoneczne, czyli wyborem między jedno- a dwukomorowym zespoleniem, bardzo istotne są parametry użytkowe szkła, a więc współczynnik przepuszczalności światła (Lt), solar factor g, selektywność czy poziom odbicia wewnętrznego i zewnętrznego. Na ich podstawie jesteśmy w stanie określić, jak wybrane przeszklenie będzie wpływało na późniejsze samopoczucie użytkowników przestrzeni, jakie warunki będą panowały wewnątrz budynku oraz jak zastosowanie takiego szkła połączy wnętrze z otoczeniem.

Dzięki dużej przepuszczalności światła możliwe jest ograniczenie wykorzystania sztucznego oświetlenia, natomiast wysoki poziom selektywności szkła przeciwsłonecznego oznacza dobrze doświetlone wnętrze oraz zablokowanie znacznej części energii z promieniowania podczerwonego, co skutecznie eliminuje konieczność ochładzania przestrzeni za pomocą systemów klimatyzacji bądź wentylacji. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przekłada się na niższe rachunki za prąd, redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i niesie znaczącą ulgę dla środowiska. – Wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne jest w stanie zrewolucjonizować sposób użytkowania budynku, zapewniając użytkownikom komfortowe środowisko życia, pracy i wypoczynku – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest szkło z rodziny szkieł przeciwsłonecznych COOL-LITE® XTREME, które powraca w nowej, ulepszonej odsłonie, czyli COOL-LITE® XTREME 61/29 (II). Produkt ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła Lt, zaś dzięki potrójnej warstwie srebra jest w stanie odfiltrowywać 2/3 ciepła słonecznego (g=0,27, S≥2), przez co zapewnia optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Istotnym atutem jest również niski poziom odbicia zewnętrznego i wewnętrznego – odpowiednio 11% i 14% oraz naturalne odwzorowywanie kolorów. Parametry te potwierdzają, iż COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) nie tylko pozwala wizualnie spajać wnętrza z otoczeniem, ale też eliminować ryzyko wystąpienia efektu przegrzewania się miast, na skutek odbijania promieni słonecznych od zewnętrznej tafli. Korzyści z jego stosowania odnosimy zatem w różnych obszarach.

Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek Enterprise A i B w Krakowie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 165 II. Inwestycja posiada certyfikat środowiskowy BREEAM. Fot. Saint-Gobain

Ekologiczny prestiż: szkło przeciwsłoneczne

Poza bezpośrednim wpływem na poprawę stanu przyrody i warunków użytkowania danej przestrzeni, szkło przeciwsłoneczne pozwala także na odniesienie korzyści biznesowych i wizerunkowych. Wykorzystanie tego typu rozwiązania w nowoczesnych inwestycjach daje szansę na otrzymanie certyfikatów zrównoważonego budownictwa, stanowiących obecnie przewagę konkurencyjną oraz będących świadectwem symbiozy architektury i środowiska naturalnego. Szczególnie istotnym aspektem jest tu deklaracja środowiskowa produktu (EPD), szczegółowo opisująca wpływ danego materiału na kondycję planety. Przyznawana jest ona na podstawie tzw. LCA – oceny cyklu życia produktu i potencjalnych zagrożeń, jakie może stanowić dla klimatu na każdym etapie: od momentu produkcji, przez eksploatację, aż po ponowne wykorzystanie.Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w ilości certyfikowanych obiektów. Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, od marca 2019 do marca 2020 aż 51%  certyfikowanych inwestycji z tego regionu znajdowało się na terenie naszego kraju . Jednymi z przykładów są Varso 1 i 2 w Warszawie czy Enterprise A i B w Krakowie.– Wspólnym mianownikiem łączącym te inwestycje są fasady wykonane ze szkła przeciwsłonecznego z gamy COOL-LITE® – wyjaśnia Monika Naczeńska. – Każdy nasz produkt z rodziny szkieł selektywnych posiada deklarację EPD, która pozwala inwestorom ubiegać się o przyznanie międzynarodowej certyfikacji BREEAM, WEEL czy LEED. Wspomniane realizacje doskonale wpisują się w założenia ekologicznego budownictwa, czego dowodem są prestiżowe certyfikaty środowiskowe, którymi mogą się pochwalić (m.in. BREEAM). Co istotne, nie odbywa się to kosztem ich estetyki. Obiekty te wyróżniają się na tle otaczającej je zabudowy, są nowoczesne i stanowią unikalny akcent wizualny w tkance miejskiej.Nowoczesna architektura to wypadkowa wyjątkowego designu i innowacyjnych materiałów silnie osadzonych na fundamentach proekologicznych. Projektowanie i budowanie w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa jest przejawem odpowiedzialności i troski o losy naszej planety. Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne będzie zatem idealnym narzędziem do kreowania komfortowej i pięknej przestrzeni bez zbędnego obciążania środowiska.

Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek Varso 1 i Varso 2 w Warszawie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 176 II. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL Core&Shell na poziomie Gold. Fot. Saint-Gobain