Spis treści
- Plus3 Architekci pokazują zdjęcia z budowy konserwatorium
- Projekt wyłoniony w wyniku konkursu ogłoszonego przez władze uczelni
- Projektanci z plus3 Architekci są zadowoleni z efektów
- Podstawowe dane realizacji / twórcy
Plus3 Architekci pokazują zdjęcia z budowy konserwatorium
Gmachy użyteczności publicznej, w tym uczelnie, to być może jeden z najwdzięczniejszych tematów architektury, nie tylko ze względu na skalę, ale i to, że każdy może je zobaczyć. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy wykształciła wielu wspaniałych muzyków i teoretyków muzyki. Plus3 Architekci, autorzy między innymi prezentowanej przez nas niedawno (trafiła nawet na wrześniową okładkę miesięcznika "Architektura") szkoły z niesamowitym holem w ciepło-pomarańczowej tonacji w dzielnicy Wesoła w Warszawie, pokazują od jakiegoś czasu na swoich mediach społecznościowych kolejne zdjęcia z budowy nowej siedziby uczelni artystycznej nad Brdą.
Zapraszamy do pierwszej z sal, której ostateczna forma powoli wyłania się zza budowlanych rusztowań i składowanych materiałów. Sala prób będzie dumą Akademii. Jej scena odpowiada dokładnie tej, która powstanie w sali symfonicznej. Kubatura również jest ogromna, stąd muzycy przygotowujący się do koncertu będą ćwiczyli w warunkach akustycznie zbliżonych do głównej sali koncertowej. To będzie fantastyczna przestrzeń.
- piszą z niekrytą ekscytacją i zapewne też satysfakcją architekci z plus3 o powoli wyłaniającym się nowym budynku, w którym kształcić się będą przyszli muzycy. Zapowiadają, że niedługo zaprezentują na swoim Facebooku kolejna salę - organową. Nie możemy ochłonąć z pozytywnych emocji - piszą, a my przypominamy, że sale muzyczne to też wyjątkowe wyzwanie jeśli chodzi o akustykę. Nie można ich zaprojektować według swojego widzi mi się, czasem jednak dzięki wymaganiom akustyków przybierają ciekawe formy. W tym aspekcie plus3 Architektów wspiera pracownia akustyczna ewkAkustika.
Czytaj też:
Projekt wyłoniony w wyniku konkursu ogłoszonego przez władze uczelni
Projekt został wyłoniony w wyniku konkursu. Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze uczelni było zaprojektowanie nowego gmachu, w którym oprócz pomieszczeń dydaktycznych miała się znaleźć się sala symfoniczna dla 350 widzów, kameralna dla 150, teatralna dla 90 oraz sala prób i sala organowa. Inwestycję zaplanowano w centrum miasta, w obrębie ul. Kamiennej, Gdańskiej, Chodkiewicza i Sułkowskiego, w sąsiedztwie niewielkiego stawu. Zwycięski zespół - plus3 Architekci - zaprojektował obiekt o ceglano-szklanych elewacjach, których forma inspirowana była graficznym zapisem rozchodzenia się fali dźwiękowej. Całą strefę koncertową przewidziano na parterze, wyższe piętra rezerwując na przestrzeń edukacyjną. Powierzchnia użytkowa zespołu wyniesie 12,5 tys. m2. - pisaliśmy w 2016 roku.
Czytaj też:
Projektanci z plus3 Architekci są zadowoleni z efektów
Projektanci piszą, że wykończenie, mimo, że jeszcze w trakcie montażu, robi piorunujące wrażenie. Muzyczne serce akademickiej Bydgoszczy już teraz urzeka. Komentujący im wtórują: Ależ to jest kozacki budynek....najlepszy obiekt zbudowany w Bydzi od czasu BRE Banku przy Rybim Rynku - napisał Krzysztof Kozłowski. Mariusz Sabat wyraził się krótko: Mega!. Głosów krytycznych nie znalazłam.
Podstawowe dane realizacji / twórcy
Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego, ul Słowackiego 7, 85-008 Bydgoszcz
Pełna nazwa projektu: Projekt Nowej Siedziby Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego wraz z infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną przy ulicy Chodkiewicza 9-11 w Bydgoszczy
Projektant główny: Plus3 Architekci Sp. z o.o.
Projektanci - architektura (Plus3 Architekci):
- arch. Katarzyna Głażewska
- arch. Grażyna Woźniak-Głażewska
- arch. Krzysztof Bagiński
- arch. Patryk Rosiński
- arch. Katarzyna Najberg
Akustyka: ewkAkustika - pracownia akustyczna
Elektroakustyka i technologie sceniczne: Manufaktura Technologiczna
Konstrukcja: Kuban & Salak Pracownia Konstrukcji Budowlanych
Instalacje sanitarne elektryczne i teletechniczne: INTEC Projekt
Zobacz zdjęcia z budowy, poszczególne sale i wizualizacje: