Budowa siedziby Wydział Psychologii UW

i

Autor: Archiwum Architektury Nowa siedziba Wydziału Psychologii Uniwersytetu, proj. Projekt Praga; fot. serwis prasowy UW

Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW

2023-01-27 13:36

Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.

Historia projektu sięga 2017 roku, kiedy został zorganizowany i rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny na nową siedzibę Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później podpisaliśmy umowę na prace projektowe, a w połowie 2020 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Pod koniec tego samego roku uniwersytet ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę, który wygrała firma Mostostal Warszawa. Budowa ruszyła w czerwcu 2021 roku. Udostępnienie budynku dla kadry naukowo-dydaktycznej i studentów przewidziano na rok akademicki 2024-2025.Obiekt realizowany jest w ramach programu wieloletniego Uniwersytet Warszawski 2016-2027. To kompleksowy plan przemiany uczelni, w ramach którego przewidziano realizację szesnastu inwestycji, są to zarówno modernizacje istniejących budynków, jak i obiekty nowo wznoszone. Wydział Psychologii stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów fizyki, biologii oraz matematyki, informatyki i mechaniki.Powstawanie projektu koordynowała specjalnie powołana jednostka uniwersytecka – Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej (BIPA), której zespół zajmował się szerokim zakresem okołoprojektowych zagadnień, takich jak analizy przedkonkursowe, wytyczne programowe i konsultacje z przyszłymi użytkownikami.

KUP DOSTĘP