New Monte Rosa Hut SAC

i

Autor: Archiwum Architektury

New Monte Rosa Hut SAC

2010-03-23 1:00

„Chata przyszłości” jest gotowa. Po około sześciu latach pracy otwarto innowacyjny budynek generujący ponad 90 procent energii własnej. Projekt jest zapowiedzią nowego rozdziału w zrównoważonym budownictwie w Szwajcarii.

Nazwa obiektuNew Monte Rosa Hut SAC
Adres obiektumasyw Monte Rosa w Alpach Pennińskich
Autorzy Politechnika Federalna w Zurychu (ETHZ)
Data realizacji (koniec)2009

25.03.2010 (zamknięcie wystawy) Zurychmiejsce: Haupthalle, Zentrum, ETH Zürich

Interdyscyplinarny projekt został opracowany z okazji 150. rocznicy ETH Zurich, w ścisłej współpracy ze szwajcarskim Alpine Club (SAC) oraz ze studentami z Monte Rosa ETH Studio, wieloma specjalistami i przedsiębiorcami. Pionierskia pod względem projektowania, obliczania i konstrukcji budynków technologia, dotyczyła zrównoważonego budownictwa w wysokich Alpach (2883 m npm) w rejonie Monte Rosa. Nowa chata została otwarta w pobliżu Zermatt na wysokości 2883 m npm we wrześniu 2009 roku.

Dla SAC, budynek jest kamieniem milowym w ponad 145-letniej historii budownictwa alpejskiego i obecnie najbardziej skomplikowanym konstrukcyjnie obiektem drewnianym w Szwajcarii. Dzięki prefabrykowanym elementom, które były początkowo transportowane koleją i samolotem, a następnie przewiezione helikopterem na plac budowy i zmontowane na miejscu, schronisko zostało ukończone po zaledwie pięciu miesięcach pracy.

Pięciopiętrowy budynek nazywany „Crystal Mountain” obudowany jest aluminiową powłoką. Objęty w lśniące osłony zintegrowanego systemu fotowoltaicznego na południowej elewacji, generuje 90 procent samowystarczalnej energii. Zainstalowane kolektory słoneczne wytwarzają ciepło, które wykorzystywane jest do pogrzewania wody oraz powietrza, te zaś nawiewane do systemu wentylacji samoczynnie regulują temperaturę w pomieszczenich. Ponadto ekologiczny budynek będzie w stanie magazynować wodę, a system mikrofiltracji oczyści ścieki.

Wysoki stopień energetyczności wymaga współdziałania poszczególnych komponentów i inteligentnego zarządzania energią. Oprogramowanie do obsługi technologii mieści się w chacie. Odpowiednie dane z systemu, na przyład dotyczące gromadzenia energii oraz stacji pogodowych są przekazywane do bazy w Zurychu. Wszelkie działania typu produkcja ciepła jeżeli promieniowanie słoneczne jest niewystarczające do wytworzenia odpowiedniej ilości energii są wykonywane automatycznie w celu zmaksymalizowania samowystarczalności energetycznej. Budowa New Monte Rosa Hut kosztowała około 6,5 milionów franków szwajcarskich.

Po uroczystej inauguracji, schronisko ze 120 miejscami noclegowymi zostanie ponownie otwarta dla alpinistów w marcu 2010, zaś sezon potrwa do września. Ponadto budynek będzie służyć ETH Zurich jako obiekt badań w zakresie inżynierii i usług budowlanych.

Na wystawie w ETH Zürich zostanie zaprezentuowany model chaty w skali 1:10 oraz dokumenty zawierające analizę procesu planowania i budowy New Monte Rosa Hut SAC, z wyjaśnieniem podstawowych architektonicznych i technologicznych pojęć.


http://www.neuemonterosahuette.ch/ http://www.gta.arch.ethz.ch/ http://www.sac-cas.ch/