zielone dachy

Zielony dach spalarni śmieci na Targówku w Warszawie

2024-08-01 16:04

Rośliny na dachu Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych już mogą rosnąć. Jak wyglądały prace nad zielonym pokryciem ZUSOK - spalarni śmieci na Targówku w Warszawie?

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Na dachu spalarni zainstalowano maty akumulacyjno-drenażowe
  2. Jak wygląda zielony dach w ZUSOK od środka?
  3. Co więcej warto wiedzieć o nowoczesnej spalarni śmieci na warszawskim Targówku?

Na dachu spalarni zainstalowano maty akumulacyjno-drenażowe

Materiały umożliwiające rozwój zielonego dachu na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie już są zamontowane. Zielony dach zapewni łącznie 24 tysiące metrów kwadratowych dodatkowej zieleni w mieście, która będzie wspierać retencję wody, zwalczać smog i zwiększać bioróżnorodność. Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych będzie wchodzić w kolejne etapy już z zielonym dachem. Obiekt został wyposażony w maty akumulacyjno-drenażowe, które będą umożliwiały rozwój roślin i gromadzenie wody opadowej. Dzięki temu ZUSOK oprócz przetwarzania prawie 300 tysięcy ton odpadów rocznie, przyczyni się do czegoś jeszcze. W nagraniu z drona opublikowanym przez Dorken, widać już niemal gotowy imponującej wielkości obiekt, będący największą i zdaniem firmy najnowoczesniejszą tego typu instalacją w Polsce. Ponadto, prace nad zakładem już są bliskie końca - modernizacja ma zostać sfinalizowana jeszcze w 2024 roku.

Nagranie ZUSOK można zobaczyć pod linkiem:

Rozbudowa Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie - etap 2

– Dzięki zielonemu dachowi Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przynosi więcej korzyści dla otoczenia i staje się jego ważną częścią, zwiększając bioróżnorodność. Zielone dachy są szczególnie cenne dla miast, ponieważ odciążają kanalizację w trakcie ulew, gromadząc wodę, a następnie stopniowo uwalniając ją. To też ważny element w walce z wyspami ciepła. Rośliny tworzą dodatkowy cień i obniżają temperaturę w gorące dni. Zielony dach oczyszcza także powietrze z dwutlenku węgla"

- tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny firmy Dorken Delta.

Jak wygląda zielony dach w ZUSOK od środka?

Zielony dach w ZUSOK został wykonany z połączenia wysokiej jakości materiałów.

  • Do magazynowania wody wykorzystano maty akumulacyjno-drenażowe Delta-Floraxx 40H, które mogą zgromadzić aż ok. 19,6 l/m.
  • Natomiast na dachu ekstensywnym zastosowano Delta-Floraxx Top, które magazynują ok. 7 l/m².
  • Jako warstwę filtracyjno-separacyjna pomiędzy warstwą wegetacyjną, a matą akumulacyjno- drenażową zastosowano Delta Biotop 300. Zabezpiecza ona przed przedostawaniem się cząstek glebowych do spodnich warstw układu dachu zielonego.
  • Pokrycie zostało też wyposażone w system zabezpieczenia przed osuwaniem Delta Domino. Tak stworzony dach umożliwi swobodny rozwój roślinności na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

Czytaj też:

Co więcej warto wiedzieć o nowoczesnej spalarni śmieci na warszawskim Targówku?

ZUSOK ma być jednym z najbardziej rozwiniętych pod kątem rozwiązań przyjaznych dla środowiska budynków tego typu. Odpady w zakładzie zostaną przekształcone:

  1. na prąd i ciepło dla Warszawy
  2. oraz żużel, który po waloryzacji zostanie wykorzystany w budownictwie drogowym.

W ciągu roku obiekt wygeneruje 100 tysięcy MWh energii elektrycznej i 100 tysięcy ton żużla. Zakład ma powstawać w zgodzie z BAT (Best Available Techniques - najlepszymi dostępnymi technikami), zarówno w zakresie rozwiązań inżynieryjnych, jak i oddziaływania inwestycji na otoczenie. Obiekt będzie miał  własną ścieżkę edukacyjną, która umożliwi zwiedzającym zapoznawanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów. Warto też przy okazji przypomnieć, że mieszkańcy Targówka mogli głosować, czy chcą mieć na terenie swojej dzielnicy tę spalarnię i większość z nich była przeciwna, ale nie wzięto tego pod uwagę z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Czytaj też:

Listen to "Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.