Bartłomiej Nawrocki o wykorzystaniu ceramiki w architekturze [FILM]
O swoich doświadczeniach z ceramiką, o jej właściwościach, zaletach i zastosowaniach opowiada Bartłomiej Nawrocki z pracowni jojko+nawrocki.
Bartłomiej Nawrocki; fot. kadr z filmu
Czy znana człowiekowi od tysięcy lat ceramika jest nowoczesna? Czy może inspirować architektów? Na te pytania odpowiadają uznani architekci w najnowszej akcji Wybieram Ceramikę realizowanej przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej. W najnowszym odcinku o zaletach tego materiału mówi Bartłomiej Nawrocki z pracowni jojko+nawrocki, która na koncie ma takie realizacje jak wielokrotnie nagradzany dom w Będzinie czy dom w Podlesiu.
W ramach akcji dostępna jest też publikacja „Ceramika w Budownictwie” Jarosława Szulca i Jana Sieczkowskiego, stanowiąca kompendium wiedzy na temat materiału, w której autorzy omawiają m.in. rodzaje produktów ceramicznych i ich zastosowanie w różnych elementach konstrukcyjnych. Można ja pobrać na stronie: zwiazek.org.pl.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Płytki ceramiczne od dawna przestały być tylko ozdobą łazienki czy kuchni. Architekci coraz śmielej wykorzystują je w innych przestrzeniach domu, zaczynając od salonu, a na sypialni kończąc. Prezentujemy najnowsze trendy w wykorzystaniu płytek ceramicznych we wnętrzach.
Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.
Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 19. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 34 000 euro!
Kafle o nazwie 14 to najnowsze dzieło architekta Adama Ankiewicza. Pierwsze prototypy powstawały w formie kafli cementowych składających się z trzech sprasowanych ze sobą warstw o łącznej grubości 14 mm. Ostatecznie kafle są tworzone ze spieków kwarcowych o grubości 9 mm i charakteryzują się trójwarstwową strukturą.
Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
Litewski kolektyw Gyva Grafika stworzył serię nalepek na płytki ceramiczne pod nazwą WC for Architects. Dzięki nim każdy może poczuć się głównym obiektem zainteresowania. Wszystko za sprawą zdjęć wyglądających przez okna mieszkańców jednego z kowieńskich bloków, których autorzy sfotografowali, a następnie przenieśli na samoprzylepne grafiki. Naklejone na łazienkowe płytki, tworzą elewację standardowego budynku z wielkiej płyty. Na Litwie często możemy spotkać zaniedbane przestrzenie publiczne. Prywatne mieszkania są zwykle zadbane, ale klatki schodowe, place i podwórka nie. Postanowiliśmy więc niejako zrównoważyć to codzienne otoczenie Litwinów i wprowadzić wnętrze do środka. Wybraliśmy klasyczne elewacje miejskich bloków z okolicy, podobne do tych, w których sami dorastaliśmy – tłumaczą projektanci. Naklejki dostępne są w wymiarach 146 x 146 mm i 197 x 197 mm. Pojedyncza naklejka kosztuje 3 euro, ale można też kupić serie po 9, 18 i 48 sztuk. Zapłacimy za nie odpowiednio: 26, 36 lub 56 euro. Kolektyw Gyva Grafika tworzą ilustratorzy Tadas Šimkus, Žygimantas Amelynas i Arminas Raugevičius oraz architektka Karolina Šimkienė.