BAZARCH* 2023 Warszawa

i

Autor: serwis prasowy

Targi książek o architekturze i mieście

BAZARCH* 2023 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące

2023-11-22 11:06

W ostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.

BAZARCH* to organizowane przez Centrum Architektury już od 10 lat największe targi książek o architekturze i mieście. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25-26 listopada w w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To okazja do spotkania czytelników, autorów i wydawców oraz kupienia książek, które nie zawsze łatwo dostać w regularnej dystrybucji. Tradycyjnie już na BAZARCHU znajdzie się również „Architektura-murator” z wyjątkową, ważną tylko w ten weekend ofertą prenumeraty.

W tym roku obecność potwierdziły też m.in. Bęc Zmiana, Biblioteka Śląska – Instytut Dokumentacji Architektury, Claroscuro, Części Proste, Diametra, Dom Spotkań z Historią, Inna Warszawa, Instytut Polonika, Instytut Sztuki PAN, Adam Kosik, Konrad Kunc, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, RZUT i wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

BAZARCHOWI* 2023 towarzyszyć będzie jak zawsze bogaty program wydarzeń – spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.

BAZARCH* 2023 Warszawa – program towarzyszący

25 listopada, sobota

Foyer na 1. piętrze

godz. 12.15, spotkanie z Jakubem Szczęsnym wokół książki „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii”. Autor „Witaj w świecie bez architektów” przedstawia w swojej nowej książce subiektywny katalog „małych utopii, projektów i przykładów tego, jak w różnych miejscach i epokach, w różnej skali i na wiele sposobów, ludzie budowali wokół ważnych dla nich tematów wciąż nowe wizje przyszłości”. Rozmowę poprowadzi Anna Cymer. Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

godz. 13:45, „Jerzy Sosnkowski (1893–1954), architekt i artysta. Postscriptum argentyńskie” – opowiada Dariusz Błaszczyk. Autor świeżo wydanej pionierskiej monografii zapomnianego architekta, rysownika i literata przedstawi swoje najnowsze odkrycia dotyczące powojennego życia i twórczości Sosnkowskiego w Argentynie. Prosto z Buenos Aires! Organizator: Centrum Architektury.

godz. 15:15, „Maszyny do ciszy” – spotkanie z Marcinem Dymiterem. Marcin Dymiter przygląda się między innymi założeniom urbanistycznym i architektonicznym, kompozycjom muzycznym, tekstom czy obrazom, dzięki którym możemy wyrwać się ze wszechogarniającego dźwiękowego przebodźcowania i pobyć w ciszy lub cieszyć się jej głęboką iluzją. O rozmaitych maszynach do ciszy z autorem książki porozmawia Antoni Michnik. Organizator: Części Proste.

Galeria na parterze

godz. 12:30, „Różnorodny świat budynków – warsztaty dla dzieci wokół książki „Mały architekt”. Lubisz miasto? Chcesz się dowiedzieć więcej o jego architekturze? Zapraszamy Cię na warsztat wokół książki „Mały Architekt. Przybornik do oglądania miasta”. Poznamy budynki, które lubią drapać chmury i kosmicznego przybysza, który wylądował w Katowicach. Nauczymy się, jak rysować plany, mierzyć proporcje i dostrzegać różnorodność budynków. Będziemy korzystać z przyrządów do samodzielnego składania i oglądania miasta. Warsztaty dla dzieci w wieku 8–10 lat, z opiekunami. Liczba uczestników: 12 (wydarzenie na zapisy) Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

26 listopada, niedziela

Foyer na 1. piętrze

godz. 12:15, spotkanie z Kasią Domagalską i Martą Kwiatek, autorkami książki dla dzieci „Mały architekt”. W jaki sposób można poznawać miasto z dzieckiem i jak opowiadać o architekturze. Rozmowę poprowadzi Anna Karczewska. Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

godz. 13:45, „Łódź osobista” – spotkanie z Krystianem Darmachem, autorem książki „ŁDZ. Osobliwy alfabet miasta”. Narrator tej historii nie tylko obserwuje i opisuje miasto, ale przede wszystkim go doświadcza i przemierza je w rytmie własnej biografii, pamięci, wewnętrznej geografii; postrzega przez pryzmat tej wielkiej, szalonej, i tej mniejszej, lokalnej historii. Z Krystianem Darmachem porozmawia Krystyna Romanowska. Organizator: Części Proste.

godz. 15:15, „Colomina i Preciado demontują modernizm”. Gdzie spotykają się książki „Prywatne i publiczne. Architektura jako medium masowe” Beatriz Colominy i „Pornotopia. Playboy, architektura i biopolityka w czasach zimnej wojny” Paula B. Preciado? Rozmowę z Gabrielą Świtek i Aleksandrą Kędziorek poprowadzi Bogna Świątkowska. Organizator: Bęc Zmiana i Centrum Architektury.

Na tegoroczną edycję organizator, Fundacja Centrum Architektury, zaprasza wraz z partnerami – Teatrem Dramatycznym i klubokawiarnią Kulturalna.

Czytaj też: W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny. Budowa właśnie się rozpoczęła |