Architektura MuratorWydarzeniaBrygida Zawadzka i Duong Vu Hong laureatami Stypendium Praktyka

Brygida Zawadzka i Duong Vu Hong laureatami Stypendium Praktyka

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wyłoniła laureatów pierwszej edycji Stypendium Praktyka. Nagrodzony projekt humanizuje dziedzictwo blokowisk wykorzystując nieczynne hydrofornie. Efekty pracy młodych architektów będzie można zobaczyć już za kilka miesięcy w przestrzeni publicznej Warszawy.

Brygida Zawadzka i Duong Vu Hong laureatami Stypendium Praktyka
Brygida Zawadzka i Duong Vu Hong. Źródło: Fundacja im. Stefana Kuryłowicza

Na konkurs napłynęło niemal czterdzieści zgłoszeń młodych architektów z całego świata. Trzy finałowe projekty były oceniane przez jury pracujące pod przewodnictwem arch. Jakuba Wacławka, w składzie: Maciej Kuziemski, arch. Natalia Paszkowska, arch. Aleksandra Wasilkowska, arch. Maciej Zawadzki.

Zostaliśmy postawieni przed trudnym zadaniem wyboru jednego z trzech równie wartościowych projektów - komentuje Jakub Wacławek, Przewodniczący Jury - Po długich obradach zdecydowaliśmy, że laureatami pierwszej edycji stypendium zostaną Brygida Zawadzka oraz Duong Vu Hong, twórcy projektu Hydrofun, który humanizuje "niechciane" dziedzictwo blokowisk wykorzystując potencjał licznych, nieczynnych hydroforni.

Projekt zwrócił szczególną uwagę Jury ze względu na uniwersalną koncepcję architektonicznego recyklingu oraz prospołeczną ideę rozproszenia kultury i budowania lokalnych centrów na peryferiach miast. Laureaci mają pięć miesięcy na rozwój swojego projektu, a efekty ich prac już w marcu 2016 zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej Warszawy.

Utworzona w 2012 roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ma na celu promocję odważnej i odpowiedzialnej twórczości architektonicznej. Misję tę Fundacja realizuje poprzez organizację dwóch programów, Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA, które wyróżniają i wspierają zdolnych projektantów na obu tych polach:

TEORIA - to konkurs, w ramach którego zwycięski tekst o tematyce relacji architektury i kultury, zostanie opublikowany w dwujęzycznej serii wydawniczej, a autor dodatkowo otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3.500 PLN.

PRAKTYKA - to trwające sześć miesięcy stypendium. Wybrany w otwartej rekrutacji projektant lub zespół otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 20.000 PLN by rozwinąć swoje pomysły na ulepszenie wybranej przestrzeni publicznej miasta. Tematem pierwszej edycji konkursu jest miasto Warszawa.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Prezentacja prac nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Gościem wieczoru była francuska architektka Odile Decq, która opowiedziała o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać tu: http://architektura.muratorplus.pl/krytyka/kwestionowac-status-quo-wywiad-z-odile-decq_8547.html
Transmisja z wykładu Jette Hopp. Oglądaj online! Już dziś o godzinie 18:00 w Warszawskim Wola Center na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza wykład wygłosi Jette Hopp z norweskiej pracowni Snøhetta. Wykład będzie transmitowany na żywo w technologii live stream na stronie organizatora.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Praktyka i Teoria Prezentujemy wyniki tegorocznych konkursów fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które zostały rozstrzygnięte na początku października 2016 roku.
Michał Żyła laureatem konkursu TEORIA 2016 Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Za najlepszy tekst teoretyczny o tematyce architektonicznej uznano pracę Michała Żyły, pt. „Język i rzeczywistość architektury”. Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej - czytamy w opinii jury.