Architektura MuratorWydarzeniaCKK Jordanki z nagrodą WAN Concrete in Architecture Award 2016

CKK Jordanki z nagrodą WAN Concrete in Architecture Award 2016

Centrum Kulturalno-Kogresowe Jordanki projektu Fernando Menis Arquitectos otrzymało pierwszą nagrodę ex aequo w konkursie Concrete in Architecture Award, organizowanym przez portal World Architecture News.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, projekt: Menis Arquitectos, współpraca: Studio A4. Fot. Jakub Certowicz

Nagrodę ex aequo otrzymało Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu, projektu Fernando Menis Arquitectos oraz Salas de lectura w Meksyku projektu Fernandy Canales. Zwycięskie realizacje zostały wyłonione spośród sześciu obiektów z krótkiej listy. Po wyłonieniu sześciu projektów stało się jasne, że będziemy mieć więcej niż jeden zwycięzca. Projekty mają zupełnie odmienne cechy, ale oba stanowią świetny przykład wykorzystania betonu w architekturze - czytamy w uzasadnieniu. W jury, które oceniało zgłoszone budynki, zasiedli Chiaki Arai, założyciel pracowni Chiaki Arai Urban & Architecture Design, Jason Parker, partner w pracowni Make Architects, Elaine Toogood, starszy architekt w The Concrete Centre oraz Simon Anson, architekt i partner w Arup.

Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu ("A-m" 2/2016) powstało według projektu hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, wyłonionego w konkursie z 2008 roku. Obiekt sprawia wrażenie, jak gdyby został ukształtowany w wyniku działania procesów geologicznych. Charakterystycznym elementem budynku jest jego wnętrze, które wykończono konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melofirowego i cegły. Wyjątkowy efekt uzyskano za sprawą ręcznego skuwania betonu według wzoru zaprojektowanego przez architekta. To samo rozwiązanie pojawia się także na zewnątrz, ale tylko w przypominających groty zagłębieniach. Na pozostałych powierzchniach zewnętrznych zastosowano jasny beton. Pomimo z pozoru obcej formy, m.in. za sprawą rozwiązań materiałowych, obiekt prowadzi dialog z miastem. Główna sala koncertowa mieści prawie 900 osób.

Jury wyraziło szczególne uznanie dla zastosowanej w budynku techniki Picado oraz zaangażowania w poszukiwanie nowych form ekspresji z wykorzystaniem betonu. Doceniono także dynamiczne przestrzenie zaprojektowane w ramach prostego planu oraz wykorzystania betonu i środków architektonicznych w celu opowiedzenia historii.

Drugi z nagrodzonych obiektów, zlokalizowana w Meksyku Salas de lectura, zajmuje przestrzeń równą miejscu parkingowemu - 2,5 x 5 metrów. Budynek został zaprojektowany tak, aby można go było zrealizować niewielkim kosztem w niemal dowolnej przestrzeni, w sąsiedztwie tanich osiedli mieszkaniowych, gdzie zazwyczaj brakuje usług i obiektów o funkcjach kulturalnych. Podstawowy niezależny moduł jest betonowym pudełkiem, które może pomieścić na przykład czytelnię lub miejsce spotkań. Ażurowa konstrukcja pozwala na to, by zajrzeć, co dzieje się w środku oraz pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa. Nocą, obiekt jest zamknięty, a dzięki oświetleniu wygląda niczym latarnia.

Jury doceniło prostotę zastosowanych rozwiązań oraz zrozumienie kontekstu, jakim wykazała się autorka projektu.

Tagi:
Czy beton może być eko? Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.
W trosce o betonowe dziedzictwo XX wieku: podsumowanie projektu Innova Concrete Dobiegł końca trwający cztery lata międzynarodowy projekt badawczy Innova Concrete, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych z XX wieku. Wzięło w nim udział 29 instytucji z 11 krajów na całym świecie.
CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.