Architektura MuratorWydarzeniaDébut Award - 10 najlepszych młodych pracowni świata

Début Award - 10 najlepszych młodych pracowni świata

Znamy listę 10 młodych pracowni architektonicznych wybranych przez jury tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie. Laureat Début Award, który otrzyma nagrodę 5 tys. euro, zostanie wskazany 8 października.

Przenośny pawilon Al Borde
Przenośny pawilon służący do teatralnych eksperymentów, Ekwador, 2010, projekt: AL BORDE, il. © AL BORDE/serwis prasowy

O Lisbon Architecture Triennale Millennium bcp Début Award mogli ubiegać się zarówno indywidualni projektanci, jak i niedawno założone biura, w których średnia wieku nie przekracza 35 lat. Główna nagroda w wysokości 5 tys. euro ma pomóc zwycięzcy lub zwycięzcom rozwijać karierę zawodową. Laureat, którego poznamy w październiku, wygłosi wykład 7 grudnia, tuż przed zamknięciem triennale.

W jury tegorocznej Début Award, która zostanie przyznana już po raz drugi, zasiedli architekci, urbaniści, krytycy i badacze architektury: Tim Abrahams (Wielka Brytania), Fernanda Bárbara (Brazylia), Margarita Jover (Francja), Tetsuo Kondo (Japonia), Luís Santiago Baptista (Portugalia), André Tavares (główny kurator triennale, Portugalia), Mimi Zeiger (Stany Zjednoczone).

Nadesłano ponad 140 zgłoszeń z 39 krajów i 5 kontynentów. Szczególnie ważna była dla jurorów umiejętność poszerzania granic architektury jako dyscypliny polegająca na łączeniu innowacji technologicznych ze społecznymi oraz rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska.

Finaliści:

AL BORDE, Ekwador, http://www.albordearq.com/quienes-somos_who-we-are/

ASA STUDIO, Rwanda, http://www.activesocialarchitecture.com/about.html

CARLES ENRICH, Hiszpania, http://carlesenrich.com/en/

EL UMBRAL, Meksyk, elumbral-mx.tumblr.com

HEVIA + URZUA (Guillermo Hevia García + Nicolás Urzúa), Chile, http://hevia.cl/

PAULO MANUEL DO VALE AFONSO, Portugalia, http://paulovaleafonso.com/about.html

PEDRO PITARCH, Hiszpania, http://www.eme3.org/2015/eme3_2015/pedro-pitarch/

PLURAL, Słowacja, http://www.plural.sk/

TERRA E TUMA ASSOCIATED ARCHITECTS, Brazylia, http://www.terraetuma.com.br/

UMWELT (Scheidegger & Garcia Partarrieu), Chile, http://www.umw.cl/index.php/umw-site

Tegoroczna czwarta edycja triennale w Lizbonie, której kuratorami są André Tavares i Diogo Seixas Lopes, nosi tytuł The Form of Form i ma być poświęcona myśleniu o architekturze jako profesji w kontekście społecznym i w obliczu szybko zachodzących zmian.

www.trienaldelisboa.com

5 października – 11 grudnia 2016

Do 30 września dostępne zniżkowe bilety

Młodzi do Łodzi: prezentacja liderki Moniki Lemańskiej O szansach, jakie daje młodym architektom praca w dużej pracowni, działalności w warszawskim SARP-ie, a także o wyzwaniach i sukcesach rozmawiamy z Moniką Lemańską z pracowni WXCA, jedną z liderek tegorocznych konfrontacji Młodzi do Łodzi.
Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.
Architektura przyszłości 2020. Zgłoszenia 2020 European Architecture Program Future Architecture to więcej niż konkurs. Organizatorzy programu zapraszają młodych projektantów do nadsyłania innowacyjnych, przełamujących granice koncepcji dotyczących naszego otoczenia. Zwycięskie prace będą prezentowane podczas najważniejszych architektonicznych wydarzeń w całej Europie.
Festiwal Żywych Architektur 2020. Konkurs projektów Założeniem odbywającego się w Montpellier Festiwalu Żywych Architektur jest promowanie twórczości młodych architektów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia projektów, które zostaną zrealizowane w przestrzeniach publicznych tego francuskiego miasta.
YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.