Architektura MuratorWydarzeniaGaleria Architektury SARP: Gwiazdy i kukurydze

Galeria Architektury SARP: Gwiazdy i kukurydze

Galeria Architektury SARP w Katowicach zaprasza na wystawę twórczości Henryka B. Buszko, współtwórcy – wraz z Aleksandrem Frantą – tak ważnych realizacji współczesnej architektury Polski, jak osiedla Tysiąclecia (nazywane kukurydzami) i Roździeńskiego (tzw. gwiazdy) w Katowicach i sanatorium w Ustroniu Zawodziu (piramidy).

Gwiazdy i kukurydze w Galerii Architektury SARP
Gwiazdy i kukurydze w Galerii Architektury SARP w Katowicach

Wystawa w Galerii Architektury SARP to element większego przedsięwzięcia - projekt Twórcy Śląskiej Architektury ma za zadanie udokumentowanie, zarchiwizowanie, opracowanie i promocję dziedzictwa architektury tworzonej w województwie śląskim po 1945 r. przez wybitnych twórców, dziś określanych mianem Architektów-Nestorów.

Henryk Bronisław Buszko (1924) − polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP w 1975 roku. Jeden z najważniejszych twórców współczesnej śląskiej architektury w latach 1949−1958 pracował w biurze architektonicznym Miastoprojekt Katowice, współpracując z Aleksandrem Frantą i Jerzym Gottfriedem. Począwszy od 1958 prowadził z Aleksandrem Frantą państwową Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) w Katowicach. W latach 1970-1978 był wykładowcą na Politechnice Śląskiej. W latach 1957-1959 pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgowego SARP Katowice, a następnie (1965-1969 oraz 1972-1975) prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jedną z jego najszerzej znanych realizacji jest osiedle im. W. Roździeńskiego (we współpracy z Aleksandrem Frantą) wzniesione w latach 1970 – 1978. Osiedle to siedem identycznych budynków mieszkalnych o wysokości 81. Forma wieżowców leży u źródła popularnej nazwy, która weszła do miejscowego języka; dla mieszkańców Katowic budynki to „gwiazdy”. „Kukurydzami” nazywane są natomiast wieżowce pobliskiego osiedla Tysiąclecia Państwa Polskiego (1961 – 1991, autorzy: Henryk Buszko, Aleksander Franta, Tadeusza Szewczyk). Budynki wyróżniają się elewacjami, każdą z nich tworzy osiem pionów półkolistych balkonów.

Gwiazdy i kukurydze. Wystawa Henryka Buszko
wernisaż 6 marca 2014 (czwartek), godz. 18.30
wystawa czynna do 30 marca 2014
Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu