Spis treści
- Mieszkalnictwo wspólnotowe jako odpowiedź na kryzys
- Drewno, beton i stal
- Praktyczne aspekty zastosowania technologii prefabrykacji
- Prefabrykacja puka do polskiego mieszkalnictwa
Mieszkalnictwo wspólnotowe jako odpowiedź na kryzys
21 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja Off-site Construction to Simplify the Energy Transition in Social Housing. Poświęcone prefabrykacji wydarzenie zgromadziło ekspertów z branży budowlanej, architektów, przedstawicieli biznesu i innych zainteresowanych. Wydarzenie rozpoczęło się od sesji networkingowej, po której nastąpiło wystąpienie wprowadzające, prowadzone przez Macieja J. Zawadzkiego, prezesa LURE.
Czytaj także: Z ziemi włoskiej do Polski. Zbliża się druga odsłona konferencji "Off-site (...)", która odbędzie się w Warszawie
Pierwszy panel dyskusyjny skupił się na roli nowoczesnych technologii w kontekście kryzysu mieszkaniowego, rosnących kosztów energii i zmian klimatycznych. Eksperci - w tym przedstawiciele mBanku, TBS Południe oraz Sweco Polska - debatowali nad wyzwaniami dla firm i możliwością wykorzystania funduszy unijnych w procesie transformacji budownictwa. Omówiono zagadnienia związane z szeroko pojętym mieszkalnictwem wspólnotowym, obejmującym m.in. akademiki oraz mieszkania funkcjonujące w modelu co-housing.
Było to szczególnie ciekawe zagadnienie, ponieważ prefabrykacja w sektorze mieszkalnym wciąż nie cieszy się dużą popularnością. Tak na łamach naszego magazynu wypowiadał się w tym temacie Wojciech Rumian z firmy Betard:
W sektorze budownictwa przemysłowego i hal magazynowych prefabrykacja jest dobrze znana i szeroko stosowana. W przypadku budownictwa mieszkaniowego natomiast, mimo dużego zainteresowania ze strony inwestorów, wciąż brakuje odpowiedniej świadomości wśród projektantów oraz wykonawców, aby właściwie przystosować projekty do tej technologii.

i
Drewno, beton i stal
Popołudniowa część konferencji została poświęcona prezentacjom technologii prefabrykacji w trzech kluczowych materiałach: drewnie (start-up MOD21), betonie (wiodący wytwórca prefabrykatów PEKABEX) oraz stali (DMD Modular). Prelegenci debatowali, czy budownictwo modułowe to jedynie chwilowy trend, czy też nowy standard w branży. Przy okazji zaprezentowali, w jaki sposób ich firmy montują całe budynki z dużych prefabrykowanych modułów.

i
Praktyczne aspekty zastosowania technologii prefabrykacji
Jednym z ostatnich wydarzeń konferencji był panel technologiczny, podczas którego eksperci z JWA, Buro Happold, STRABAG i Łukasiewicz Research Network omówli praktyczne aspekty wdrażania nowoczesnych technologii, ich wpływ na proces projektowy oraz znaczenie monitorowania śladu węglowego. Zwrócono uwagę na różnorodność technik prefabrykacji i bogaty wybór dostępnych technologii, przełamując powszechne przekonanie, że jest to jednolita metoda budowlana.
Poruszono również kwestie finansowe, poświęcając uwagę strategiom planowania procesu projektowego tak, aby prefabrykacja okazała się bardziej opłacalna niż tradycyjne metody budowlane. Tak na łamach naszego magazynu wypowiadał się Maciej Zawadzki:
Kluczowym argumentem, który może teraz przekonać sceptyków, jest siła pieniądza. Czas to pieniądz, a budowa w systemie off-site jest znacznie krótsza. Brakuje i będzie ubywało też rąk do pracy na tradycyjnych budowach, co dodatkowo przemawia za tym rozwiązaniem. Co więcej, w zasięgu ręki znajdują się niewykorzystane środki z Krajowego Planu Odbudowy, również przeznaczone na nowoczesne budownictwo.
Pojawiły się również głosy, że rozmowa o finansach w oderwaniu od dalekosiężnych korzyści prefabrykacji jest niemożliwa. Podobne stanowisko przyjął Wojciech Ruman, który stwierdził:
Największym wyzwaniem jest brak pełnego zrozumienia zalet technologii prefabrykacji. Wiele osób skupia się jedynie na kosztach, nie biorąc pod uwagę licznych korzyści – od wyższej jakości wykonania przez czas realizacji aż po lepsze wykorzystanie powierzchni użytkowej.
Panel poprowadził Artur Celiński.
Czytaj także: Prefabrykacja po polsku. Branża jest technologicznie gotowa do realizacji najbardziej skomplikowanych projektów
Wydarzenie zakończyło się serią prezentacji dotyczących innowacyjnych rozwiązań, takich jak rzymski beton, który w swojej antycznej wersji był w produkcji o wiele mniej szkodliwy dla środowiska. Omówiono także zagadnienia związane z drukowanym w 3D betonem konstrukcyjnym czy analizą śladu węglowego w projektowaniu - portugalska firma Dosta Tec zaprezentowała, w jaki sposób ich usługi z zakresu konsultingu klimatycznego mogą być wdrażane już na etapie koncepcji, aby zapobiec powstawaniu energetycznie nieefektywnych budynków.
Podobnie jak w przypadku wydarzenia włoskiego, polską konferencję zakończyła wizyta na budowie, która odbyła się w sobotę 21 lutego. Tym razem uczestnicy wydarzenia odwiedzili fabrykę prefabrykowanych systemów drewnianych oraz budynek w trakcie realizacji pod Toruniem.

i
Prefabrykacja puka do polskiego mieszkalnictwa
Prefabrykacja to temat, który zasługuje na uwagę i szeroką dyskusję. Wierzymy, że rozmowa o jej potencjale jest kluczowa dla przyszłości budownictwa. Dlatego w ostatnim numerze magazynu „Architektura Murator” w dziale „Konteksty” dokładnie przyglądnęliśmy się rynkowi prefabrykacji w Polsce, analizując zarówno wyzwania, jak i możliwości.
Tekst ukazał się też w wersji online naszego magazynu, w ramach serii "Prefabrykacja puka do polskiego mieszkalnictwa". Polecamy uwadze teksty zrealizowane w ramach cyklu:
Prefabrykacja puka do polskiego mieszkalnictwa. Kto i dlaczego nie chce otworzyć jej drzwi?
To nie jest kraj dla drewnianych prefabrykatów. Co sprawia, że nie decydujemy się na tę technologię?
Produkt gorszej jakości. Wciąż kojarzymy budynki prefabrykowane z czasami PRL-u
Zachęcamy do lektury lutowego wydania i wspólnej refleksji nad rozwiązaniami dla dynamicznie zmieniającej się branży budowlanej.
