Architektura MuratorWydarzeniaKrakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni

Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni

Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.

Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy
Wernisaż wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” w Szczecinie, 22 czerwca 2016 roku; fot. Bartek Barczyk

Wystawa w hotelu Cracovia jest drugą odsłoną ekspozycji, zorganizowanej przed redakcję „Architektury-murator” we wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Rok wcześniej budynek projektu barcelońskiej pracowni Barozzi Veiga jako pierwsza polska realizacja otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie: UE Miesa van der Rohe Award. Wydarzenie to stało się impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy, której kuratorką była Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”.

Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy, zrealizowanych w ostatnich latach: Filharmonii w Szczecinie (2014), Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo (2008), Konzerthaus Blaibach (2014), sali koncertowej i centrum konferencyjnego Harpa w Reykjaviku (2011) oraz sali koncertowej Casa da Musica w Porto (2005).

Ekspozycję stanowiła architektoniczna analiza budynków wzbogacona o zbiór fotografii wydrukowanych w technice 3D. Za projekt tej części odpowiadał Robert Konieczny, twórca sąsiadującego z Filharmonią Centrum Dialogu Przełomy, nagrodzonego m.in. Europejską Nagrodą za Miejską Przestrzeń Publiczną, tytułem Building of the Year na World Architecture Festival 2016 oraz nagrodą główną w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce w latach 2015-2019 w ostatniej edycji konkursu Życie w Architekturze. Projektant podjął się trudnego zadania, próbując zgłębić relacje między muzyką i architekturą pięciu prezentowanych na wystawie obiektów. W poszukiwaniu fenomenu ich unikalności pomóc mają wyjątkowe fotografie wnętrz sal koncertowych – poddane specjalistycznej obróbce zdjęcia zmieniają się w zależności od przyjętej przez zwiedzających perspektywy. Dla każdej z tych przestrzeni wybrano inny aspekt decydujący o jej niepowtarzalnym charakterze.

Wystawa „Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy”
Kiedy:
5 lutego – 2 maja 2021 roku (od czwartku do niedzieli)
Gdzie: hotel Cracovia, Kraków, ul. Focha 1, sala Mozaiki „Miasto”

Wernisaż on-line: zobacz film!

O wystawie opowiadają Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, a zarazem pomyslodawczyni ekspozycji.

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020
Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020 Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.
Tagi:
Autor: (Red.)
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.