Architektura MuratorWydarzeniaKrakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni

Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni

Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.

Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy
Wernisaż wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” w Szczecinie, 22 czerwca 2016 roku; fot. Bartek Barczyk

Wystawa w hotelu Cracovia jest drugą odsłoną ekspozycji, zorganizowanej przed redakcję „Architektury-murator” we wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Rok wcześniej budynek projektu barcelońskiej pracowni Barozzi Veiga jako pierwsza polska realizacja otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie: UE Miesa van der Rohe Award. Wydarzenie to stało się impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy, której kuratorką była Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”.

Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy, zrealizowanych w ostatnich latach: Filharmonii w Szczecinie (2014), Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo (2008), Konzerthaus Blaibach (2014), sali koncertowej i centrum konferencyjnego Harpa w Reykjaviku (2011) oraz sali koncertowej Casa da Musica w Porto (2005).

Ekspozycję stanowiła architektoniczna analiza budynków wzbogacona o zbiór fotografii wydrukowanych w technice 3D. Za projekt tej części odpowiadał Robert Konieczny, twórca sąsiadującego z Filharmonią Centrum Dialogu Przełomy, nagrodzonego m.in. Europejską Nagrodą za Miejską Przestrzeń Publiczną, tytułem Building of the Year na World Architecture Festival 2016 oraz nagrodą główną w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce w latach 2015-2019 w ostatniej edycji konkursu Życie w Architekturze. Projektant podjął się trudnego zadania, próbując zgłębić relacje między muzyką i architekturą pięciu prezentowanych na wystawie obiektów. W poszukiwaniu fenomenu ich unikalności pomóc mają wyjątkowe fotografie wnętrz sal koncertowych – poddane specjalistycznej obróbce zdjęcia zmieniają się w zależności od przyjętej przez zwiedzających perspektywy. Dla każdej z tych przestrzeni wybrano inny aspekt decydujący o jej niepowtarzalnym charakterze.

Wystawa „Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy”
Kiedy:
5 lutego – 2 maja 2021 roku (od czwartku do niedzieli)
Gdzie: hotel Cracovia, Kraków, ul. Focha 1, sala Mozaiki „Miasto”

Wernisaż on-line: zobacz film!

O wystawie opowiadają Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, a zarazem pomyslodawczyni ekspozycji.

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020
Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020 Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.
Tagi:
Autor: (Red.)
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.