Wystawa „Backstage. Fernando Menis” we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Plaza España w Adeje; fot. Simona Rota

Wystawa „Backstage. Fernando Menis” we Wrocławiu

2019-02-07 15:41

Fernando Menis założenia każdego swojego projektu testuje na modelach, wykorzystując do ich tworzenia tak różne materiały jak plastelina, sklejka, styrodur, glina czy gips. O kulisach jego architektonicznego warsztatu opowiadać będzie wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Fernando Menis własną pracownię prowadzi od 2004 roku. Jest profesorem na Europejskim Uniwersytecie Wysp Kanaryjskich na Teneryfie, autorem takich realizacji jak siedziba władz lokalnych Santa Cruz, centrum kulturalne Magma w Adeje, szkoła im. Rafaela Arozareny w La Orotavie, kościół w La Lagunie czy centrum kulturalno-kongresowe Jordanki w Toruniu.

Jak przyznaje, w swojej blisko 40-letniej praktyce wciąż poszukuje idealnej formy za pomocą plastycznych materiałów. Do jego ulubionych należy plastelina, choć modele wykonuje także z gliny, gipsu, betonu, sklejki czy popularnego styroduru. Plastelina jest bardziej autentyczna niż modele wykonywane przez komputer. Pozwala zobaczyć budynki w trzech wymiarach, sprawdzić, czy będą stały prosto, wyobrazić sobie, jak będzie w nich pracowało światło i cień. Kocham ten materiał, ponieważ natychmiast pozwala się zorientować, czy idea, nad którą pracuję w wyobraźni, sprawdzi się, czy nie w rzeczywistości – mówił w wywiadzie z Mają Mozgą-Górecką w „A-m” 02/2016.

Tajniki warsztatu architekta spróbuje ukazać najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, prezentowana dotąd jedynie w galerii Aedes w Berlnie. Na ekspozycji zobaczymy zarówno makiety obiektów ukończonych, jak i niezrealizowanych. Ich cechą wspólną jest charakteryzująca się wyjątkową ekspresją rzeźbiarska forma, kryjąca jednak przeprowadzony z niezwykła skrupulatnością proces analityczny, od szczegółowej interpretacji kontekstu, po optymalne rozwiązanie funkcji i zagadnień ekonomicznych.

Wystawa Backstage. Fernando Menis

Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kiedy: 16 lutego – 7 kwietnia 2019

Wernisaż: 15 lutego, 18.00