Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

i

Autor: Archiwum Architektury Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy AFI

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

2022-05-10 15:52

Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.

Lesley Lokko urodziła się w Dundee w Szkocji, ale okres dzieciństwa dzieliła między Wyspy a Ghanę, skąd pochodzi jej ojciec. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Bartlett School of Architecture, a w 2007 roku obroniła doktorat z architektury na Uniwersytecie Londyńskim. Przez następne lata wykładała na licznych uczelniach w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Afryce. W latach 2014-2019 była dyrektorką założonej przez siebie Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu. W 2019 roku objęła stanowisko dziekana Wydziału Architektury w nowojorskiej Bernard and Anne Spitzer School of Architecture (CCNY), z którego następnie zrezygnowała, by w 2020 roku założyć w Akrze podyplomową szkołę architektoniczną African Futures Institute (AFI).Lesley Lokko jest nie tylko wykładowczynią, ale też pisarką i publicystką. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza powieść, Sundowners, która szybko znalazła się na liście bestsellerów „Guardiana”, a następnie dwanaście kolejnych. Książki Lokko, choć traktują zwykle o miłości, zdradzie czy przyjaźni między kobietami poruszają również kwestie tożsamości kulturowej i rasowej. Do dziś przetłumaczono je na piętnaście języków, większość wydana została także po polsku. Lesley Lokko regularnie pisuje ponadto do „Architectural Review”. Jest redaktorką tomu esejów White Papers, Black Marks: Race, Culture, Architecture (University of Minnesota Press, 2000) oraz redaktor naczelną magazynu „FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture”, wydanego przez AFI. W grudniu 2021 roku Lesley Lokko została zaproszona do kuratorowania 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji. Biennale architektury w Wenecji 2023 odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada.

Zobacz też wykład Lesley Lokko, który odbył się w ramach Senior Loeb Scholars Harvard Graduate School of Design w marcu 2022 roku

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ