Marlena Happach mianowana dyrektorką Narodowego Instytutu Dziedzictwa

i

Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marlena Happach mianowana została dyrektorką Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Marlena Happach dyrektorką Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Była Achitektka Miasta Warszawy zajmie się zabytkami

Marlena Happach, do niedawna Architektka Miasta Warszawy i dyrektorka stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, pokieruje teraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To nowa państwowa instytucja kultury, która zajmie się m.in. konserwacją i ochroną zabytków.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Marlena Happach pokieruje nowym Narodowym Instytutem Dziedzictwa
  2. Narodowy Instytut Dziedzictwa, czyli hybryda dwóch instytucji

Marlena Happach pokieruje nowym Narodowym Instytutem Dziedzictwa

Marlena Happach to postać do tej pory kojarzona głównie z Warszawą, gdzie przez lata pełniła podwójną funkcję: Architektki Miasta Warszawy oraz dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Happach pożegnała się z obiema rolami w kwietniu 2024 r., co ogłoszono oficjalnie podczas gali wręczenia Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Przez ostatnie miesiące architektka i urbanistka pracowała jako wicedyrektorka ds. inwestycji warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Teraz jednak Happach będzie miała okazję sprawdzić się w zupełnie nowej roli. Jak ogłoszono 10 czerwca 2024 r., dawna szefowa BAiPP została mianowana na stanowisko p.o. dyrektorki nowej instytucji kultury. Chodzi o Narodowy Instytut Dziedzictwa, odpowiedzialny za takie zadania jak:

  • wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony i konserwacji zabytków,
  • gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym,
  • prowadzenie działalności naukowo-badawczej dotyczącej dziedzictwa kulturowego.

Przypomnijmy, że Marlena Happach w przeszłości była również m.in. współzałożycielką i prezeską Stowarzyszenia Odblokuj (promującego udział mieszkańców w planowaniu miasta), a także wiceprezeską i prezeską Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– W 2016 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za promowanie działań na rzecz poprawy infrastruktury miejskiej i osiągnięcia w upowszechnianiu pamięci o najnowszej historii Polski – przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, czyli hybryda dwóch instytucji

Powołana do istnienia 17 maja 2024 r. instytucja kultury, jaką jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, to połączenie dwóch istniejących wcześniej instytucji:

  • Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
  • Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Nowy instytut oficjalnie rozpoczął działalność 10 czerwca 2024 r. pod przewodnictwem Marleny Happach. Rolą NID będzie opiniodawcze i eksperckie wsparcie resortu kultury oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony oraz konserwacji zabytków. Jak podaje strona NID, instytut ma troszczyć się zarówno o materialny, jak i niematerialny dorobek kulturowy poprzednich pokoleń.

– Misją Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń – podaje strona instytutu.