Architektura MuratorWydarzeniaMiasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce

Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce

Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.

Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce
Fragment „Niemapy – Miasta dobrych rozwiązań”; il. Maciek Blaźniak

Niemapa prezentuje przykłady kilkunastu rozwiązań architektonicznych z całej Polski. Jak tłumaczą jej autorzy z kolektywu Mamy Projekt, wszystkie łączy to, że zostały zaprojektowane z poszanowaniem przyrody i uwzględnieniem potrzeb różnych grup mieszkańców. Wśród polecanych, wzorcowych miejsc znalazło się m.in. targowisko w Mszanie Dolnej (proj. eM4. Pracownia Architektury. Brataniec), Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci), plaża miejska w Olsztynie (proj. Dżus GK Architekci), Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie (proj. Maciej Siuda Pracownia) czy kapliczka w Bronowicach (proj. medusa group).

Czytaj też: European Prize for Urban Public Space 2022 |

Przewodnik pokazać ma, jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni, ale też zachęcić jej użytkowników do udziału w społecznych procesach współtworzenia nowych miejsc, takich jak konsultacje czy budżet obywatelski. Na naszej najnowszej Niemapie pokazujemy zebrane z całej Polski przykłady rozwiązań, które powodują, że żyje nam się lepiej. Chcemy pokazywać, że to, jak jest zorganizowana nasza przestrzeń, bardzo na nas wpływa, a rozmawianie o tym ze sobą wzajemnie jest kluczem do zmiany. Niemapa to narzędzie do takiego dialogu, stworzone przez ekspertów, a zilustrowane przez Maćka Blaźniaka ze Studia Ładne Halo – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Niemapa – Miasto dobrych rozwiązań powstała we współpracy z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz firmami Cedral, Equitone, Promat i Siniat. Powszechna edukacja i poszerzający horyzonty dialog na tematy architektury i urbanistyki są bardzo ważne. Cieszy nas rosnąca świadomość społeczna, ludzie, którzy doceniają swoje otoczenie jako wspólną wartość. Prowadzimy też program edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”, w którym młodzież między innymi odkrywa, jaką rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają urbaniści, architekci, władze miasta, a jaką może odegrać każdy z nas jako mieszkaniec – mówi Anna Kulińska z Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Czytaj też: Kształtowanie przestrzeni: program edukacyjny dla szkół [WIDEO] |

Papierową wersję przewodnika można otrzymać w Bibliotece Tuvim w Łodzi, w siedzibie Izby Architektów w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Sali Małego Podróżnika w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w wybranych wydziałach UM Tychy oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Wersja on-line do pobrania na stronie: niemapa.pl.

Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce
„Niemapa – Miasto dobrych rozwiązań”; fot. serwis prasowy
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.