Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment „Niemapy – Miasta dobrych rozwiązań”; il. Maciek Blaźniak

Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce

2022-01-24 18:05

Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.

Niemapa prezentuje przykłady kilkunastu rozwiązań architektonicznych z całej Polski. Jak tłumaczą jej autorzy z kolektywu Mamy Projekt, wszystkie łączy to, że zostały zaprojektowane z poszanowaniem przyrody i uwzględnieniem potrzeb różnych grup mieszkańców. Wśród polecanych, wzorcowych miejsc znalazło się m.in. targowisko w Mszanie Dolnej (proj. eM4. Pracownia Architektury. Brataniec), Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci), plaża miejska w Olsztynie (proj. Dżus GK Architekci), Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie (proj. Maciej Siuda Pracownia) czy kapliczka w Bronowicach (proj. medusa group).

Czytaj też: European Prize for Urban Public Space 2022 |Przewodnik pokazać ma, jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni, ale też zachęcić jej użytkowników do udziału w społecznych procesach współtworzenia nowych miejsc, takich jak konsultacje czy budżet obywatelski. Na naszej najnowszej Niemapie pokazujemy zebrane z całej Polski przykłady rozwiązań, które powodują, że żyje nam się lepiej. Chcemy pokazywać, że to, jak jest zorganizowana nasza przestrzeń, bardzo na nas wpływa, a rozmawianie o tym ze sobą wzajemnie jest kluczem do zmiany. Niemapa to narzędzie do takiego dialogu, stworzone przez ekspertów, a zilustrowane przez Maćka Blaźniaka ze Studia Ładne Halo – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. Niemapa – Miasto dobrych rozwiązań powstała we współpracy z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz firmami Cedral, Equitone, Promat i Siniat. Powszechna edukacja i poszerzający horyzonty dialog na tematy architektury i urbanistyki są bardzo ważne. Cieszy nas rosnąca świadomość społeczna, ludzie, którzy doceniają swoje otoczenie jako wspólną wartość. Prowadzimy też program edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”, w którym młodzież między innymi odkrywa, jaką rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają urbaniści, architekci, władze miasta, a jaką może odegrać każdy z nas jako mieszkaniec – mówi Anna Kulińska z Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Czytaj też: Kształtowanie przestrzeni: program edukacyjny dla szkół [WIDEO] |Papierową wersję przewodnika można otrzymać w Bibliotece Tuvim w Łodzi, w siedzibie Izby Architektów w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Sali Małego Podróżnika w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w wybranych wydziałach UM Tychy oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Wersja on-line do pobrania na stronie: niemapa.pl.

ZAPISZ SIĘ

Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce

i

Autor: Archiwum Architektury „Niemapa – Miasto dobrych rozwiązań”; fot. serwis prasowy