Miasto Ruin

i

Autor: Archiwum Architektury

Miasto ruin. Architektura Warszawy w kwietniu 1945

2011-06-28 2:00

Pionierski projekt przelotu nad zburzoną Warszawą w technice 3D został zrealizowany przez zespół historyków Muzeum Powstania Warszawskiego. Na podstawie zdjęć archiwalnych twórcy odtworzyli siatkę ulic i wygląd budynków w 1945 roku. Efektem jest pięciominutowy film przedstawiający przelot nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie „Liberator”

Filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego „Miasto Ruin” zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który odbędzie się w dniach 23 czerwca - 2 lipca 2011 roku.

Pionierski projekt przelotu nad zburzoną Warszawą w technice 3D został zrealizowany przez zespół historyków Muzeum Powstania Warszawskiego. Od strony technicznej za realizację przedsięwzięcia odpowiadało studio Platige Image. Muzeum przygotowało ogromną bazę danych zawierającą m.in. mapy, zdjęcia lotnicze i archiwalne. Na tej podstawie twórcy odtworzyli siatkę ulic i wygląd budynków w 1945 roku. Efektem prawie trzyletniej pracy jest pięciominutowy film przedstawiający przelot nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie „Liberator”.

Film od swojej premiery 1 sierpnia 2010 jest jedną z największych atrakcji Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory obejrzało go ponad 280 000 widzów. Nad realizacją filmu czuwali Piotr Śliwowski (kierownik projektu, MPW), Michał Gryn (prowadzący projekt, PI) oraz Damian Nenow (reżyser, PI).

„Miasto Ruin” otrzymało w tym roku prestiżowe wyróżnienie Muse Award przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów, a także zostało nominowane do amerykańskiej nagrody Visual Effects Society w kategorii "Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project". „Miasto Ruin” doczekało się licznych recenzji zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach, m.in. "The Washington Post", "Los Angeles Times", "The Economist", czy "CBC News". Obraz prezentowany był także na 26. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, a także w sieci kin Multikino na terenie całej Polski.

„MIASTO RUIN” - KOMENTARZ KONSULTANTÓW HISTORYCZNYCH

Do udziału w projekcie „Przelot nad zburzoną Warszawą" Fundacja „Warszawa1939.pl" została zaproszona na początku 2009 roku przez Piotra Śliwowskiego, szefa pionu historycznego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaciekawieni pomysłem stworzenia filmu odtwarzającego wygląd zniszczonej Warszawy, widzianej wiosną 1945 roku z pokładu samolotu powtarzającego trasę przemierzaną przez Liberatory w czasie Powstania Warszawskiego, rozpoczęliśmy zbieranie materiału, mającego stać się materiałem referencyjnym dla studia Platige Image.

Zgodnie z założeniami miasto miało zostać "zbudowane" na ortofotomapie wykonanej w 1945 roku natomiast jego wygląd powstać na podstawie licznych zdjęć wykonywanych po II wojnie światowej, dokumentujących zniszczenia wojenne poszczególnych fragmentów miasta, w szczególności ponad 600 sowieckich zdjęć lotniczych. Wśród materiału ikonograficznego, do którego dotarliśmy, a który stał się bazą do stworzenia przez grafików ze studia Platige Image trójwymiarowych modeli poszczególnych warszawskich kamienic znalazły się zarówno publikowane w różnych książkach i czasopismach powojenne zdjęcia lotnicze, powojenne zdjęcia wykonywane przez fotografów stojących przed zniszczonymi obiektami jak i przedwojenne zdjęcia przedstawiające Warszawę.

Wśród kluczowych elementów, które należało ustalić na początkowym etapie projektu, było między innymi dotarcie do opisów oraz kolorowych zdjęć pokazujących architekturę miasta, w celu ustalenia kolorystyki, stopnia zadrzewienia miasta w tamtym okresie, oraz określenie, które budynki i budowle wyróżniają się na tle panoramy miasta, widocznej z pokładu samolotu, co zostało skonfrontowane ze zdjęciami współczesnej architektury Warszawy wykonanymi z lotu ptaka.

Efektem tego był wybór kilkudziesięciu budynków, bądź obszarów miasta, które należało opracować szczególnie dokładnie - wśród nich znalazły się między innymi takie miejsca jak Powiśle, plac Zamkowy, zespół Starego Miasta czy też okolice placu Krasińskich i ulicy Miodowej. Szczególną uwagę zwróciliśmy również na otworzenie obszaru zburzonego getta i charakterystycznych obiektów: kościoła św. Augustyna, obozu Gęsiówka i ruin Pawiaka. W trakcie realizacji projektu, po ocenie poszczególnych etapów powstawania animacji, zaproponowaliśmy dodanie jeszcze kilka charakterystycznych obiektów. Oddzielnym wyzwaniem było przygotowanie ikonografii umożliwiającej „odtworzenie” mostów wysadzonych przez Niemców oraz tymczasowych mostów pontonowych. W sumie do realizacji projektu wykorzystano kilka tysięcy zdjęć architektury Warszawy z 1945 roku.

Krzysztof Jaszczyński Ryszard Mączewski

Jak wyglądałyby ruiny Warszawy, gdyby uformować z nich sześcian i umieścić w wybranych znanych miastach świata? Projekt architektoniczny powstał w ramach kampanii promującej obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Poniżej kolekcja fotomontaży wykonanych przez Bartka Kika. Pomysłodawcami serii są Marcin Kobylecki i Krzysztof Noworyta z Platige Image.