Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera

Muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera

W nowo otwartym muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera znalazły się miniatury jego najważniejszych realizacji od lat 60. do dziś

Richard Meier, muzeum modeli architektonicznych
Muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera, model The Getty Center, zdjęcie Steven Sze

Richard Meier to amerykański architekt, laureat nagrody Pritzkera (1984), który w zeszłym roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia działalności. W ciągu tych kilkudziesięciu lat w jego pracowni zgromadzono szereg modeli niedostępnych dla szerokiej publiczności. 5 marca w pofabrycznym budynku mieszczącym centrum kultury i sztuki Mana Contemporary w New Jersey otwarto muzeum modeli architektonicznych, które w przyszłości stanie się centrum badań nad twórczością architekta.

Na kilku tysiącach metrów kwadratowych powierzchni zgromadzone zostały modele najważniejszych realizacj Richarda Meiera. Uwagę przykuwają przede wszystkim wielkoskalowe studia The Getty Center, znajdującego się w Los Angeles instytutu badawczego sztuki i muzeum, otwartego w 1997 roku. Ponadto w muzeum obejrzeć można modele przedstawiające najważniejsze projekty Meiera od lat 60. do dziś, m.in. Smith House, Perry Street Towers, Ara Pacis Museum czy projekt wież World Trade Center.

Wszystkie modele wykonane zostały ręcznie, bez pomocy nowoczesnych technologii, takich jak laser czy drukarka 3D. Obok modeli architektonicznych w muzeum eksponowane są również rzeźby wykonane ze stali, rysunki, książki i magazyny z prywatnej biblioteki. Muzeum można odwiedzać po wcześniejszym umówieniu.

Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika Dzięki poznańskiemu wydawnictwu Zupagrafika do rąk miłośników socmodernistycznej architektury i papierowych modeli trafia kolejny tom architektonicznych wycinanek. Tym razem możemy zająć się odtwarzaniem najciekawszych budynków NRD.
Modele Moniki Sosnowskiej Monika Sosnowska często sięga po motywy zaczerpnięte z architektury, a jej monumentalne rzeźby powstają w oparciu o filigranowe modele. Na wystawie w Fundacji Galerii Foksal zaprezentowano ponad 80 modeli prac zrealizowanych w ciągu ostatniej dekady.  
Peter Zumthor. Jak pracuje współczesny architekt? Architektoniczne modele odgrywają dużą rolę w pracy znanego szwajcarskiego architekta. Jak dużą, pokazuje wystawa Architectural Models by Peter Zumthor, zorganizowana przez austrieckie centrum sztuki Kunsthaus Bregenz