Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Narodowe – historia gmachu. Wystawa

Muzeum Narodowe – historia gmachu. Wystawa

Wystawa Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie poświęcona jest historii planowania i budowy siedziby najważniejszego, najbardziej monumentalnego warszawskiego muzeum, które oddano do użytku w 1938 roku.

Muzeum Narodowe
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie – widok dziedzińca głównego w kierunku frontowego wejścia do Muzeum (pawilon III), Fot. Czesław Olszewski, 1938/MNW

Zobaczymy na niej przedwojenne projekty budynku oraz prace z kolejnych konkursów, w tym z tego z 1926 roku, w którym ostatecznie wyłoniono koncepcję Tadeusza Tołwińskiego. Ekspozycja, pokazująca także obowiązujące w latach 20. i 30. trendy w architekturze gmachów publicznych, ma dać odpowiedź na pytanie, dlaczego wygrał właśnie ten projekt. Ponownie otwiera też wielokrotnie już podejmowaną dyskusję o konieczności rozbudowy warszawskiego muzeum.

12 maja – 31 lipca

Muzeum Narodowe w Warszawie

www.mnw.art.pl

Dziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie W holu stołecznego Muzeum Narodowego na dwa dni zagości dziwny ogród. Na oczach widzów stworzą go młodzi artyści skupieni wokół Koła Naukowego SOKi warszawskiej ASP.
Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie Przestrzeń podzielona jest na trzy części. Każda z nich reprezentuje jedną z trzech kultur: dworską, religijną i miejską. Na nowo wyeksponowano kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła oraz malarstwa i rzeźby – pisze Dominika Olszyna.
Muzeum Narodowe w Warszawie – marzenia i rzeczywistość Marzyliśmy, żeby od strony ul. Książęcej wybudować nowy gmach Muzeum Narodowego. Planowaliśmy, że pomieści cały dział edukacji, łącznie z dużą salą odczytową, salami warsztatowymi, wydzieloną częścią dla dzieci i salami na wystawy czasowe – o współczesnych zadaniach muzeum i o tym, jak zmieniają się dziś oczekiwania publiczności z Agnieszką Morawińską, dyrektor instytucji, rozmawia Tomasz Żylski.
Trasa M-Z i muzeum na wodzie W 1971 roku powstał wizjonerski projekt połączenia Muzeum Narodowego w Warszawie z Zalewem Zegrzyńskim za pomocą tzw. Trasy M-Z, wzdłuż której zamierzano prezentować prace współczesnych artystów. Na jej krańcu planowano zaś wzniesienie filii muzeum. Sztuka miała opuścić zamknięty gmach i stać się częścią życia. Zorganizowana po 40 latach wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazała, że lata 70-te w polskiej architekturze, to nie tylko osiedla z wielkiej płyty, lecz także bezkompromisowe wizje, które powstawały równolegle do projektów rysowanych przez takie grupy jak choćby Archizoom czy Superstudio.
VIII Aukcja Charytatywna „ziarno Sztuki – ogród Nadziei” 23 października w Muzeum Narodowym w Warszawie  odbędzie się aukcja charytatywna dzieł sztuki, zorganizowana pod hasłem „ziarno Sztuki – ogród Nadziei”
Nowe barwy. Rearanżacja wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie 18 maja, podczas inauguracji Jubileuszu 150-lecia MNW zaprezentowane zostaną zaaranżowane na nowo wnętrza Muzeum: Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego oraz Galeria Dawnego Portretu Staropolskiego i Europejskiego