Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę

i

Autor: Archiwum Architektury

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę

2018-02-22 11:43

Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.

Wczoraj Thomas Phifer, autor projektu muzeum, zaprezentował projekt podczas zamkniętej prezentacji. Dzisiaj Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, ogłosiła, że obiekt uzyskał pozwolenie na budowę; za parę lat stanie przed Pałacem Kultury. Przypomnijmy, że na początku tego roku miastu udało się wywłaszczyć ostatnią działkę na Placu Defilad potrzebną do powstania budynków Muzeum oraz teatru TR Warszawa.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta Warszawy, stwiedziła, że nowa inwestycja jest odczarowaniem tego miejsca [Placu Defilad]". Wyraziła nadzieję, że dzisiejsze pozwolenie będzie pocżatkiem budowy nowego centrum Warszawy. Joanna Mytkowska, szefowa MSN, przekazała, że w ciągu najbliższych kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę robót. Na pozwolenie wciąż czeka nowy budynek TR Warszawa, wiadomo jednak, że projekt jest już sfinalizowany.

Według Marleny Happach, naczelnego architekta Warszawy, nowe inwestycje mają stworzyć "przestrzeń żywego miasta, dostępnego dla mieszkańców". Dodała, że jeszcze dziś albo jutro zostaną wysłane zaproszenia do negocjacji z pracowniami, których prace zostały wybrane w konkursie na projekt Placu Centralnego.

Proces budowy przewidziany jest na 36 miesięcy.