Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Roku SARP 2017

Nagroda Roku SARP 2017

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.

nagroda sarp
Nagrodzony grand prix budynek WRITV; Fot. Adria Goula/archiwum architektów

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Grand Prix za najlepszy obiekt architektoniczny przyznano siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach („A-m” 3/2018). Jury doceniło projekt autorstwa BAAS Arquitectura, Grupy 5 Architekci i Biura Projektowego Małeccy za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki oraz za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok.

Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt zrealizowany ze środków publicznych otrzymał biurowiec Za Bramką w Poznaniu Ultra Architects („A-m” 10/2017). Przyznano ją za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, a także udane wkomponowanie współczesnej architektury w historyczną strukturę miejską. W kategorii budynek biurowy lub administracji publicznej nagrodzono siedzibę Sądu Rejonowego w Siedlcach pracowni HRA Architekci („A-m” 1/2018). Jury doceniło nowe odczytanie tradycji palladianizmu – w planie, fasadzie i przemyślanym usytuowaniu publicznego budynku. Z kolei najlepszym obiektem w kategorii budynek mieszkalny okazał się Rudy Dom biura Toprojekt („A-m” 6/2017). Według jury, realizacja wyróżnia się ujmującą prostotą kompozycji i naturalnością użytych materiałów. Nawiązuje także do tradycji regionu i do dobrego budowlanego rzemiosła. Projekt pracowni Toprojekt zwyciężył również w kategorii budynek oświaty. W ocenie jury, przedszkole w Żorach („A-m” 2/2018) stanowi przykład kreatywnego, architektonicznego rozwiązania problemów szczupłej, niekształtnej działki. W kategorii budynek specjalny nagrodę otrzymał Domowy Szpital w Białej Podlaskiej Biura Projektowego Arch-Dom Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski. Tutaj doceniono udane przekształcenie utylitarnego pawilonu w architekturę nadającą przestrzenny wyraz służbie zdrowia oraz wprzęgnięcie otaczającej zieleni w sam środek kompozycji. Nagroda Roku SARP została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest za obiekty o znaczących wartościach architektonicznych.

Tagi:
Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.