Architektura MuratorWydarzeniaNagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Prezentacja prac nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Gościem wieczoru była francuska architektka Odile Decq, która opowiedziała o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać tu: http://architektura.muratorplus.pl/krytyka/kwestionowac-status-quo-wywiad-z-odile-decq_8547.html

Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Laureaci, jurorzy i organizatorzy konkursu Teoria i stypendium Praktyka oraz goście: Odile Decq i Rainer Mahlamäki – projektant muzeum i centrum konferencyjnego Polin, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia nagród; fot. Ola Grochowska/serwis prasowy

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA, których organizatorem jest Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, to programy promocji młodych architektów, akcentujące zarówno praktyczną, jak i teoretyczną stronę ich działalności. Prezentacja nagrodzonych w ostatniej edycji prac odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. W Konkursie TEORIA 2017, któremu przewodniczyła Redaktor Naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, zwyciężyła Kinga Zemła – autorka eseju Architektura naturalna. Tekst, będący refleksją nad rozwiązaniami dla miast przyszłości, został niedawno wydany przez fundację w formie dwujęzycznej publikacji.

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe Patrycji Ochman, autorce pracy Serce architekta, za oryginalne i poetyckie podejście do tematu. Natomiast Stypendium PRAKTYKA otrzymały Ewelina Wiciak i Barbara Romańska. Ich projekt Parawanowiec to prowokacyjna propozycja rozwiązania problemu wszechobecnych na polskich plażach parawanów. Nie oceniając tego zjawiska, architektki przedstawiły propozycję przekształcenia chaosu w system. Pomysł polega na realizacji okrągłych struktur z plastycznego materiału opartego na piasku, które użytkownicy plaż mogliby formować według własnych potrzeb. Nowatorskie podejście laureatek do przestrzeni prywatnej i publicznej idzie w parze z innowacyjnością proponowanych technologii – jak druk 3D czy bioarchitektura – uzasadnił wybór przewodniczący jury Przemo Łukasik. Prezentacje laureatek poprzedził wykład z cyklu Od wizji do projektu, który tym razem wygłosiła francuska architektka Odile Decq. W wystąpieniu zatytułowanym Architecture Thinking mówiła o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej (w 2014 roku założyła własną szkołę architektoniczną w Lyonie – Confluence Institute for Innovation and Creative Strategies in Architecture). Francuska projektantka skorzystała również z okazji, by upomnieć się o równouprawnienie kobiet, zwracając uwagę, że do dzisiaj muszą one każdego dnia walczyć o swoje prawa zarówno w zawodzie architekta, jak i w innych dziedzinach. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 W tegorocznym konkursie TEORIA zwyciężyła Anna Jaruga-Rozdolska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej,  stypendią PRAKTYKA zdobył Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Uroczysty finał obu programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza został odbył się 13 października w Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku.
Transmisja z wykładu Jette Hopp. Oglądaj online! Już dziś o godzinie 18:00 w Warszawskim Wola Center na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza wykład wygłosi Jette Hopp z norweskiej pracowni Snøhetta. Wykład będzie transmitowany na żywo w technologii live stream na stronie organizatora.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Praktyka i Teoria Prezentujemy wyniki tegorocznych konkursów fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które zostały rozstrzygnięte na początku października 2016 roku.
Michał Żyła laureatem konkursu TEORIA 2016 Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Za najlepszy tekst teoretyczny o tematyce architektonicznej uznano pracę Michała Żyły, pt. „Język i rzeczywistość architektury”. Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej - czytamy w opinii jury.
Przemysław Chimczak i Maciej Warot laureatami stypendium PRAKTYKA 2016 Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu PRAKTYKA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Nagrodę otrzymali Przemysław Chimczak i Maciej Warot za projekt "Dach nasz pospolity". Zwycięska praca to propozycja nowego zagospodarowania zadaszenia parkingu pomiędzy dwiema superjednostkami w Sosnowcu.