Narodowy Instytut Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Bolesław Stelmach; Fot. Marcin Czechowicz

Narodowy Instytut Architektury

2017-12-28 9:30

Architekt Bolesław Stelmach stanął na czele Narodowego Instytutu Architektury, nowo powołanej instytucji, która ma służyć upowszechnianiu wiedzy na temat architektury i projektowania przestrzennego oraz prowadzić badania, działania edukacyjne, promocyjne i wydawnicze. W rozmowie udzielonej „A-m” Stelmach zarysował trzy główne priorytety przyszłej aktywności: szeroko pojęta edukacja, dokumentacja oraz legislacja.

22 listopada 2017 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Dyrektorem placówki został mianowany architekt Bolesław Stelmach. Instytut ma służyć upowszechnianiu wiedzy na temat architektury i projektowania przestrzennego oraz prowadzić badania, działania edukacyjne, promocyjne i wydawnicze.

Według oficjalnego komunikatu ministerstwa, powstanie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki jest wyrazem zainteresowania państwa jakością przestrzeni i odpowiedzią na wyraźny brak działań systemowych w zakresie edukacji o przestrzeni i kształtowania kultury architektonicznej w Polsce. W rozmowie udzielonej „A-m” i opublikowanej na naszej stronie internetowej Bolesław Stelmach zarysował trzy główne priorytety przyszłej aktywności: szeroko pojęta edukacja, dokumentacja oraz legislacja w obszarze architektury. Zaprosił również do współpracy całe środowisko architektów. Jestem tylko po to, żeby instytut utworzyć, rozpocząć działalność, a potem przekazać komuś pałeczkę. Robimy nabór – mamy przygotowane środki, etaty, budżet – zadeklarował. Siedziba instytutu mieści się w należącym do SARP-u pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal w Warszawie.

(RED)