Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie wystawy Krajobraz to dobro publiczne

Otwarcie wystawy Krajobraz to dobro publiczne

Krajobraz to własność wspólna, należy dbać o to, by architektura tworzyła razem z nim harmonię – mówił 1 lipca prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę Krajobraz to dobro publiczne

Prezydent RP Bronisław Komorowski otwiera wystawę "Krajobraz to dobro publiczne"; 1 lipca 2013
Prezydent RP Bronisław Komorowski otwiera wystawę "Krajobraz to dobro publiczne"; 1 lipca 2013

1 lipca, Krakowskie Przedmieście
W uroczystym otwarciu plenerowej ekspozycji Krajobraz to dobro publiczne obok prezydenta RP Bronisławowa Komorowskiego uczestniczyli ministrowie Olgierd Dziekoński i Sławomir Rybicki oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się architekci i urbaniści, projektanci prezentowanych na wystawie modelowych realizacji.
Na wystawie znalazły się fotografie sześciu przykładów przekształcenia przestrzeni publicznej w polskich miastach. Wśród przykładów pozytywnych działań w miejskiej przestrzeni znalazły się wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspa Młyńska w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, odbudowa Starego Miasta w Elblągu, modernizacja Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.

Cieszę się, że możemy dziś razem otworzyć taką wystawę, utworzoną na potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz ochrony krajobrazu - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, wskazując na konieczność ochrony krajobrazu i harmonijnego łączenia realizacji architektonicznych z naturalnym otoczeniem.
Bronisław Komorowski przypomniał o skierowanym 28 czerwca do Sejmu prezydenckim projekcie tzw. ustawy krajobrazowej.

Ustawa obejmuje m.in. zapisy zobowiązujące samorządy województw do przeprowadzania przynajmniej raz na 20 lat audytów krajobrazowych, stanowiących spis krajobrazów z danego województwa. Spośród tych przestrzeni wybrane być mają krajobrazy o najwyższej wartości, wymagające  ochrony. Zakres i zasady ochrony ustalać ma sejmik województwa.
Proponowane zmiany mają umożliwić samorządom podejmowanie decyzji o zasadach rozmieszczenia nośników reklamowych oraz ich wielkości i usytuowania. Projekt przewiduje możliwość wprowadzenia opłat od ustawianych na jej terenie reklam.Krajobraz to dobro publiczne - wystawa zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Kancelarią Prezydenta, będzie prezentowana w Warszawie do 31 lipca
Projekt wystawy przygotował Paweł Kłudkiewicz

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.