Architektura MuratorWydarzeniaPodpisano umowę na projekt wystawy stałej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Podpisano umowę na projekt wystawy stałej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Wystawa powstanie według projektu konsorcjum WXCA, Ralph Appelbaum Associates i Platige Image. Umowę podpisano 9 lutego 2016 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt wystawy stałej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Wizualizacja © WXCA Sp. z o.o., Ralph Appelbaum Associates, Inc. i Platige Image S.A. Źródło: materiały prasowe

Wszyscy członkowie konsorcjum mają na swoim koncie projekty i realizacje o charakterze wystawienniczym. WXCA jest autorem m.in. budynków nowego kompleksu muzealnego w warszawskiej Cytadeli i Miejsca Pamięci w Palmirach, Platige Image jest współautorem zwycięskiej koncepcji wystawy stałej Muzeum Historii Polski, a amerykańska firma Ralph Appelbaum Associates ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu muzeów i ekspozycji na całym świecie.

Chronologiczno-tematyczna wystawa w Muzeum Józefa Piłsudskiego zostanie podzielona na sześć galerii, z których pięć odnosić się będzie do poszczególnych okresów życia i kolejnych etapów działalności Marszałka, a szósta to podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa. W koncepcji, którą nagrodzono w konkursie z końca 2014 roku projektanci ekspozycji wykorzystali wysoko położony strop sali wystawy i zaproponowali stworzenie drugiej kondygnacji. Dzięki takiemu podziałowi, podkreślono zróżnicowanie tematyczne ekspozycji. Na dolnej kondygnacji umieszczono opowieść dotyczącą okresu do odzyskania przez Polskę niepodległości, na wyższej zaś galerie prezentujące okres po listopadzie 1918.

Prezentacja dotycząca życia i spuścizny Józefa Piłsudskiego zostanie umieszczona w nowym gmachu muzeum, który powstaje w podwarszawskim Sulejówku, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin”, gdzie Marszałek mieszkał z żoną i córkami. Odrestaurowany dom i nowa część będą się wzajemnie dopełniać. Pomysłodawczynią muzeum jest córka Józefa Piłsudskiego, Jadwiga Jaraczewska, zaś autorem projektu jej syn, architekt Krzysztof Jaraczewski oraz architekt Radosław Kacprzak (Rola, miejsce, przestrzeń – koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego, „A-m” nr 12/2012). Koncepcję samego budynku zaprezentowano 7 listopada 2012 roku. Planowany termin otwarcia muzeum to listopad 2018 roku, na który przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tagi:
Budowa Muzeum Wojska Polskiego Charakterystycznym elementem Muzeum Wojska Polskiego jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Wojska Polskiego pisze Paweł Wolanin.
Płaszczyzna porozumienia: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Dzięki temu, że kobiety są teraz bardziej widoczne, łatwiejsze staje się znalezienie płaszczyzny porozumienia – zarówno na budowie, jak i w debacie publicznej. Ważne, żeby przy tym pamiętać, że się różnimy. W pracowni mamy inwestorów, którym lepiej się rozmawia ze mną i takich, którym lepiej rozmawia się z mężczyznami – nie widzę w tym problemu. Prezes warszawskiego oddziału SARP i partnerka w biurze WXCA o swojej drodze architektki.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Przebudowa Teatru Żeromskiego w Kielcach – rozmowa ze Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Leonardo 2019 – WXCA z nagrodami na Biennale Młodych Architektów w Mińsku Pracownia WXCA zdobyła trzy nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów w Mińsku. To nie pierwszy sukces warszawskiego biura podczas tego wydarzenia.
Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt biurowca we Wrocławiu Warszawskie studio WXCA zwyciężyło w konkursie inwestorskim na projekt nowego biurowca na terenie Portu Popowice we Wrocławiu. Kolejne miejsca zajęły lokalna pracownia 3XA oraz PORT Józefa Franczoka i Marcina Kolanusa.