Architektura MuratorWydarzeniaPodziemne Planetarium w Gdańsku

Podziemne Planetarium w Gdańsku

Projekt podziemnego planetarium powstał w pracowni Arc2 Fabryka Projektowa z Wrocławia. Funkcje obiektu rozplanowano na trzech poziomach. Kompozycyjnie i funkcjonalnie całość układu spinać będzie sala projekcyjna na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery.

Planetarium w Gdańsku
Wizualizacja planetarium w Gdańsku, Arc2 Fabryka Projektowa

Centrum Hewelianum mieści się na terenie historycznych fortyfikacji miejskich - Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Zajmuje się popularyzacją nauki poprzez interaktywne i multimedialne wystawy. Przestrzenie, którymi dysponuje placówka wkrótce zostaną powiększone o podziemne planetarium. Wyłoniona w ramach konkursu architektonicznego koncepcja pracowni Arc2 Fabryka Projektowa przewiduje umieszczenie go w wale biegnącym wzdłuż suchej fosy pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych zabudowań wojskowych.

Podstawowym założeniem architektów było wykorzystanie usytuowania planetarium w skarpie nasypu, w pobliżu historycznych fortyfikacji. Główne funkcje rozplanowano na trzech poziomach, z których każdy łączy istniejące obiekty Kaponiery Południowej i Galerii Strzeleckiej. Ekspresyjnie zawieszone kubatury sal, "wcinające się" w opadającą ścianę nasypu, wyznaczają strefy przeznaczone dla różnorodnych form wystaw.

Główny element programu funkcjonalnego – sala planetarium, została umieszczona na poziomie – 1, w bezpośrednim sąsiedztwie przestrzeni ekspozycyjnych. Sala zostanie wzniesiona na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Poza prezentacją nieba, uczestnicy pokazów będą mogli uczestniczyć w projekcjach filmów.

W wydzielonej części na kondygnacji -1,  przewidziano również przestrzenie biurowe. Na parterze umieszczono główny hol integrujący i limitujący dostęp do poszczególnych funkcji. Tutaj też zaprojektowano salę dydaktyczną z amfiteatralnym układem widowni przeznaczoną dla około 30 osób. Na poziomie +1 znajdzie się sala wielofunkcyjna z obszernym foyer umożliwiającym prezentację wystaw. Powierzchnie większości przestrzeni zostańą wykończone szlifowanym betonem, pokrytym żywicą epoksydową. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1334,9 m2 a kubatura wewnętrzna 4361,26 m3.

Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.