Architektura MuratorWydarzeniaProfesor Konrad Kucza-Kuczyński wyróżniony Medalem Politechniki Warszawskiej

Profesor Konrad Kucza-Kuczyński wyróżniony Medalem Politechniki Warszawskiej

Konrad Kucza-Kuczyński został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Politechnikę Warszawską. Profesora doceniono w ten sposób za twórcze osiągnięcia architektoniczne budujące prestiż uczelni.

Profesor Konrad Kucza-Kuczyński wyróżniony Medalem Politechniki Warszawskiej

Medal Politechniki Warszawskiej Alma Mater Bene Merentibus to najwyższe odznaczenie przyznawane przez stołeczne uczelnie techniczne. Od 1998 roku, kiedy go ustanowiono, doceniono w ten sposób wielu wybitnych badaczy i naukowców, w tym m.in. architektów takich jak Franciszek Piaścik, wieloletni dziekan WA PW, czy Halina Skibniewska. Profesor Konrad Kucza-Kuczyński jest 46. laureatem wyróżnienia. Medal wręczono mu podczas uroczystości, która miała miejsce 25 czerwca 2019 roku. Laudację wygłosił dziekan WA PW Jan Słyk, prof. uczelni.

Profesor Konrad Kucza-Kuczyński ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w roku 1964. Po uzyskaniu stypendium francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 1963 roku, dwa lata przebywał na praktyce w Paryżu. W roku 1980 rozpoczął pracę dydaktyczną na stanowisku nauczyciela akademickiego na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, a następnie na Politechnice Warszawskiej. Był m.in. założycielem i kierownikiem Pracowni Architektury Sakralnej i Monumentalnej, a także Dziekanem Wydziału Architektury PW. W roku 1975 został powołany przez Naczelnego Architekta Warszawy na stanowisko Generalnego Projektanta Terenów Centralnych Politechniki Warszawskiej, wykonując do roku 2015 kilkadziesiąt studiów rozwoju uczelni, projektów audytoriów, gabinetów, tablic pamięci.

Od 1983 roku razem z Andrzejem Miklaszewskim prowadzi też własną pracownię.  Wśród jego architektonicznych realizacji znajdują się m.in. kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła kościół Dobrego Pasterza (oba w Warszawie) czy Sala Zgromadzeń na Jasnej Górze.

W 1994 roku profesor Konrad Kucza-Kuczyński założył Program Roboczy Międzynarodowej Unii Architektów „Miejsca Duchowe”, którego był sekretarzem i dyrektorem. Od 1993 roku jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, a od 1994 roku członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Jest autorem książek oraz wielu publikacji z dziedziny teorii i praktyki architektonicznej. Uhonorowany został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1983), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1993), Honorową Nagrodą SARP (1995), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).

Profesor Konrad Kucza-Kuczyński wyróżniony Medalem Politechniki Warszawskiej
Rektor Politechniki prof. Jan Schmidt i Konrad Kucza-Kuczyński, fot. serwis prasowy