Spis treści
- Laureaci Design Educates Award - architektura
- Design Educates Award za dizajn
- Geneza konkursu
- Panel dyskusyjny podczas otwarcia wystawy
- Wystawa w Pszczyńskim Centrum Kultury
Design Educates Awards to konkurs, którego głównym założeniem jest promowanie projektów architektonicznych i designerskich o wyjątkowym potencjale edukacyjnym.
Rokrocznie, znakomite, międzynarodowe jury wyróżnia najlepsze pomysły i realizacje, które edukują, tworzą nowe przestrzenie do dialogu między użytkownikiem a projektantem, a także wpisują się w szeroki kontekst aktualnych problemów.
Laureaci Design Educates Award - architektura
Wśród laureatów możemy odnaleźć
- centra wystawiennicze,
- biurowce,
- aranżacje wielkich terenów,
- a także projekty, takie jak sala lekcyjna w szkole dla niewidomych dzieci, obóz dla jazydzkich uchodźców, czy koncepcje nowego mieszkalnictwa dla odbudowujących się po wojnie ukraińskich osiedli oraz budynek gromadzący każdą kroplę wody dla subsaharyjskich społeczności.
Czytaj też:
Design Educates Award za dizajn
Nie mniej interesujące są projekty wyróżnione w kategoriach dizajnerskich - od składanej butelki po studium przestrzeni mieszkalnej, autonomicznie rekonfigurującej się w odpowiedzi na zmiany w otoczeniu i biometryczne sygnały użytkownika. Znajdziemy tu zarówno dialog z tradycją, jak i spojrzenie w przyszłość, wykraczające poza najśmielsze wizje z filmów science fiction.
Geneza konkursu
Organizatorem konkursu jest założona przez braci, Damiana i Rafała Przybyła, fundacja Laka - międzynarodowa sieć, która od 2015 roku realizuje przedsięwzięcia podkreślające podstawową rolę architektury w procesie pozytywnego rozwoju społecznego. Konkurs inspirowany jest badaniami jego pomysłodawcy - architekta Piotra Kuczi.
Panel dyskusyjny podczas otwarcia wystawy
W ramach wydarzenia odbędzie się również panel dyskusyjny Gdyby ściany mogły mówić z udziałem wybitnych specjalistów i osobowości związanych z architekturą i urbanistyką, którego tematem przewodnim będzie społeczna rola architektury i designu. Panel poprowadzi dr Magdalena Wałek - architekt, redaktor naczelna serwisu sztuka-architektury.pl, zaś wśród uczestników znajdą się między innymi: Piotr Kuczia - jeden z pomysłodawców i jurorów konkursu i Artur Celiński - publicysta, badacz i twórca polityk miejskich, redaktor naczelny "Architektury-murator", a także prof. dr hab. inż. arch . Mateusza Gyurkovich.
Wystawa w Pszczyńskim Centrum Kultury
Prace zostaną wyeksponowane w przestrzeniach nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury - nowoczesnego budynku, doskonale wpisującego się w ideę architektury jako nośnika idei, spełniającego ważne funkcje społeczne.
Czytaj też: