Calatrava w Brazylii: nowa ikona Rio de Janeiro?

i

Autor: Archiwum Architektury Museu do Amanhã w Rio de Janeiro, fot. Bernard Lessa, dzięki uprzejmości muzeum

Rio de Janeiro World Capital of Architecture 2020

2019-01-19 16:02

Rio de Janeiro będzie pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury. To wspólna inicjatywa UNESCO i Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).

Ernesto Ottone Ramírez, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury, Thomas Vonier, przewodniczący Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) oraz Verena Vicentini Andreatta, reprezentująca władze Rio de Janeiro ogłosili 18 stycznia, że miasto stanie się w 2020 roku pierwszą Światową Stolicą Architektury. Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie naszego zaangażowanie w zachowanie architektonicznego dziedzictwa. Tytuł Światowej Stolicy Architektury dla Rio de Janeiro ma pokazać kluczową rolę architektury w zrównoważonym rozwoju miast – mówił po ogłoszeniu informacji Ernesto Ottone R.

Zgodnie z zawartą niedawną umową między UNESCO i UIA, miasto, które otrzyma tytuł Światowej Stolicy Architektury będzie też gospodarzem organizowanego co trzy lata Kongresu UIA. Światowa Stolica Architektury ma stać się międzynarodowym forum dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach naszych miast w kontekście dziedzictwa kulturowego, urbanistyki i architektury.

Rio de Janeiro, jako pierwsza Światowa Stolica Architektury, zorganizuje serię wydarzeń pod hasłem All the worlds. Just one world i zajmie się popularyzacją jednego z celów tzw. agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjętej przez wszystkie państwa ONZ w 2015 roku, który mówi o podejmowaniu działań na rzecz uczynienia miast i osiedli ludzkich bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu.

Do realizacji poszczególnych projektów UNESCO i UIA zamierzają zaprosić nie tylko architektów i urbanistów, ale także polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji społecznych.