Architektura MuratorWydarzeniaBrutalizmowi na ratunek

Brutalizmowi na ratunek

Ruszyła kampania na rzecz ocalenia cennych przykładów architektury brutalistycznej na świecie. Tworzona przez internautów baza zawiera już około 700 realizacji. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w katalogu oraz zaprezentowane na wystawie w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie w 2017 roku.

SOS Brutalizm
Royal National Theatre London, źródło: wikimedia commons, użytkownik: Wars

Minęło już ponad 50 lat, odkąd krytyk architektury Reyner Banham, w odniesieniu do realizacji młodych brytyjskich architektów po raz pierwszy użył określenia "brutalizm". W 1966 roku ten sam autor napisał książkę The New Brutalism: Ethic or Aesthetic? Opisywał w niej m.in. amerykańskie realizacje, w których jego zdaniem pierwotny, etyczny wymiar tej architektury został zatracony, a surowość widoczna w realizacjach Alison i Petera Smithsonów, stała się kolejnym architektonicznym stylem. Pół wieku po tamtych wydarzeniach architektura określana mianem brutalizmu spotyka się ze skrajnymi ocenami, a wiele jej cennych przykładów zostało wyburzonych, bądź zniknie w przeciągu najbliższych lat.

W odpowiedzi na zagrożenie przed jakim stoją słynne "brutale" Niemieckie Muzeum Architektury rozpoczęło kampanię na rzecz ich ochrony, pod hasłem #SOSBrutalism. Powstała w jej ramach baza obiektów współtworzona jest przez internautów, którzy mogą przesyłać zgłoszenia za pomocą strony internetowej projektu lub skorzystać z hashtaga #SOSBrutalism w popularnych mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram itd. Baza zawiera już ponad 700 budynków i stale się powieksza. Najbardziej zagrożone wyburzeniem obiekty, zostały oznaczone kolorem czerwonym. Podsumowaniem projektu będzie wystawa w Niemieckim Muzeum Architektury, zorganizowana przy współpracy Fundacji Wüstenrot w kwietniu 2017 roku.

Tagi:
Na ratunek brutalistycznym wiatom Młodzi szczecińscy architekci walczą o zachowanie brutalistycznego przekrycia stacji PKP Szczecin Pogodno. W związku z przywróceniem funkcjonowania szybkiej kolei miejskiej obiekt może zostać rozebrany.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Delikatny brutal ze Wschodu Siedem budynków z lat 60., 70. i 80. XX wieku, należących do nurtu architektury brutalistycznej, składa się na kolejny zeszyt wycinanek wydany przez projektantów ze studia Zupagrafika. Są wśród nich nigdy niedokończony Dom Sowietów w centrum Kaliningradu, wieżowiec Romanita z Kiszyniowa czy Wschodnia Brama Belgradu. Polską architekturę reprezentuje „Manhattan” we Wrocławiu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Każdy z obiektów opatrzony został krótką metryczką z lokalizacją, czasem budowy i nazwiskami projektantów – pisze Krzysztof Zięba.
„Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem Zupagrafika zaprojektowała serię architektonicznych wycinanek do samodzielnego składania. Składają się na nią brutalistyczne budynki z sześciu krajów. Polskę reprezentuje wrocławskie osiedle „Manhattan” projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.
Współczesna architektura Turcji – nowa siedziba urzędu gminy w Diyarbakir Uznana turecka pracownia Uygur Architects zaprojektowała siedzibę władz miasta Diyarbakir. Architekci odwołali się do brutalizmu, postmodernizmu i lokalnych tradycji budowlanych sięgających starożytności.
Galeria sztuki w brutalistycznym kościele Wzniesiony w latach 60-tych kościół św. Agnieszki w Berlinie od maja 2015 roku mieści siedzibę znanej galerii sztuki. Za projekt dostosowania obiektu do nowych funkcji odpowiada pracownia Brandlhuber+ Emde, Schneider.