Architektura MuratorWydarzeniaSARP Szczecin i Galeria Architektów Forma: wystawa prac Dimitrija Mladenovica

SARP Szczecin i Galeria Architektów Forma: wystawa prac Dimitrija Mladenovica

Do 14 lipca 2013 roku w Galerii Architektów Forma prezentowana będzie wystawa projektów architekta i urbanisty, profesora Dimitrija Mladenovica. Współorganizatorem wydarzenia jest szczeciński oddział SARP. Zobacz film z wernisażu

Przestrzeń przekształcana. Fot. materiały prasowe Galerii Architektów Forma
Przestrzeń przekształcana. Fot. materiały prasowe Galerii Architektów Forma

Przestrzeń przekształcana. Wystawa w Galerii Architektów Forma
Wystawa przedstawia wybór prac powstałych w ciągu 50 lat twórczej działalności Dimitrija Mladenovica. Znajdą się wśród nich najważniejsze projekty i realizacje. Otwarciu współorganozowanej przez szczeciński oddział SARP ekspozycji w Galeria Architektów Forma towarzyszył wykład architekta; wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej przedstawi główne wątki swojej pracy i zajmujące go zagadnienia ciągłości budowy miast i symbolizmu w architekturze.

Dimitrije Mladenovic urodził się w Zagrzebiu. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Architektury w Belgradzie, gdzie działa od 1967 roku, a od 1988 roku wykłada jako profesor zwyczajny. Na Wydziale Ar­chitektury Politechniki Poznańskiej jest profesorem wizytującym od 2001 roku. Z Polską nawiązał kontakty już w 1958 roku, a na stałe związał się z nią w 1966 roku, kiedy poślubił urodzoną w Poznaniu Małgorzatę Małkowską. Jest też profesorem na Wydziale Architektury w Podgoricy (Czarnogóra). Dimitrije Mladenovic  pełnił funkcję prezesa Zawodowego Stowarzyszenia Urbanistów Serbii (1972-1974). Od 1995 roku jest członkiem Akademii Architektury Serbii.

Przestrzeń przekształcana. Twórczość Dimitrija Mladenovica
Galeria Architektów Forma, ZUT/WBiA
ul. Żołnierska 50, Szczecin
Wystawa czynna od 11 do 30 czerwca 2013
Wstęp wolny

Więcej informacji: www.forma.zut.edu.pl/mladenovic.php

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.