Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności [FOTORELACJA]

i

Autor: Archiwum Architektury

Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności [FOTORELACJA]

2019-07-17 18:35

Najnowsza wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie opowiada nie tylko o fenomenie odbudowy Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku, ale też o udziale w przedsięwzięciu polskich architektów. Zanim wybierzecie się na ekspozycje, zobaczcie zdjęcia Pawła Mazura.

Projekt wystawy Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności powstał z inspiracji ambasady RP w Skopje, która od kilku lat wspiera badania nad udziałem Polaków w procesie odbudowy stolicy Macedonii. Zamierzeniem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje jest pokazanie nie tylko skali tragedii miasta oraz jego mieszkańców, ale przede wszystkim niezwykłej odbudowy, która uczyniła je najbardziej nowoczesną, „brutalistyczną” stolicą w wymiarze globalnym. Dzięki nowym projektom, których symbolem jest plan śródmieścia autorstwa Kenzō Tange, Skopje stało się jednym z najciekawszych architektonicznie miast Europy – czytamy w informacji prasowej. Ekspozycja przypomina też działalność polskich architektów i urbanistów, którzy współuczestniczyli w przywracaniu Skopje do życia, w tym  postać Adolfa Ciborowskiega, który proces odbudowy nadzorował z ramienia ONZ, Stanisława Jankowskiego, kierownika polskiego zespołu opracowującego plany odbudowy, a także „Tygrysów”, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzyego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, którzy zaprojektowali gmach Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje. Po raz pierwszy mamy też okazję zobaczyć fragment kolekcji polskiej sztuki, która jako dar trafiła do nowego muzeum. Dzieła Tadeusza Brzozowskiego, Alfreda Lenicy, Jerzego Nowosielskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Cybisa czy Henryka Stażewskiego zostały przekazane jako wyraz solidarności środowiska artystycznego.

Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarnościKiedy: 10 lipca – 20 października 2019Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25