Szczecin w grze

Słynna filharmonia, nieistniejące PRL-owskie pawilony handlowe oraz przedwojenne niemieckie kościoły i miejskie gmachy - najlepsze przykłady szczecińskiej architektury stały się tematem kolekcjonerskiej serii kart do gry. Wystawę poświęconą projektowi można oglądać do 31 stycznia.

Szczecin w grze
Kolekcjonerska seria kart do gry Architektura w Szczecinie; Fot. S.LAB Architektura  

Od niedawna dostępna jest kolekcjonerska seria kart do gry przedstawiająca 52 charakterystyczne przykłady szczecińskiej architektury – słynną obsypaną nagrodami filharmonię, nieistniejące PRL-owskie pawilony handlowe, ale też przedwojenne niemieckie kościoły i miejskie gmachy. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Sachanowicz, architekt, twórca biura S.LAB architektura i autor bloga Architektura w Szczecinie.

Karty udało się sfinansować dzięki akcji crowdfoundingowej. Ich wydanie podsumowuje wystawa Karty do gry. Architektura w Szczecinie, na której zobaczyć można projekt graficzny talii, film o całym przedsięwzięciu oraz warianty pudełka i rewersu kart. Ekspozycję można oglądać do 31 stycznia.

Uzupełnieniem projektu jest mapa, która w przyszłości będzie wzbogacona o grafikę z kart oraz linki do opisów obiektów z kart. Wersja podstawowa dostępna TU.

Czytelnia Architektury
Wydział Budownictwa i Architektury ZUT
Szczecin

Tagi:
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.