Warszawa stawia na fotowoltaikę

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci

Warszawa stawia na fotowoltaikę

2022-03-18 18:23

Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej stanowi realizację jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, która ma przybliżyć miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami programu, do końca 2030 roku wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne – czytamy w informacji prasowej. Jak tłumaczy ratusz, pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle, ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Dodatkową korzyścią mają być oszczędności – w latach 2022-2030 dzięki panelom wyniosą one łącznie ponad 70 mln zł. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy.Czytaj też: Fotowoltaika i architektura |Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej projekt. Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program – dodał.Podczas ostatniej sesji Rada m.st. Warszawy w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej zdecydowała o przyznaniu 60 mln zł na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Przeprowadzone w tym czasie inwestycje ponad dwukrotnie zwiększą moc produkcyjną miasta w zakresie prądu – z obecnych 9,3 do 21,3 MW.

Żłobki na pierwszy ogień

W pierwszej kolejności panele fotowoltaiczne mają się pojawić na dachach miejskich żłobków. Już teraz takie instalacje funkcjonują w sześciu placówkach, a montowane są na kolejnych dwóch. Dzięki programowi w ciągu najbliższych dwóch lat pojawią się jeszcze w 47 nowych lokalizacjach. Tym samym do końca 2023 roku z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki.

Czytaj też: Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1 |Poza żłobkami, instalacje będą montowane także na dachach miejskich szkół, przychodni i szpitali, domów kultury, ośrodków pomocy społecznej, na parkingach P&R, zajezdniach autobusowych oraz w innych obiektach należących do miasta i miejskich jednostek. Tylko w latach 2022-2024 będzie to aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zielona energia nie tylko w budynkach miejskich

Obecnie panele fotowoltaiczne z powodzeniem sprawdzają się już w ponad 140 miejskich budynkach. Największe instalacje znajdują się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – ich łączna moc wynosi 6,7 MW.

Czytaj też: Modelowy dom neutralny klimatycznie dla Mazowsza: wyniki konkursu |Do inwestowania w odnawialne źródła energii stolica zachęca też swoich mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 miasto udzieliło warszawiakom dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln zł, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 lokalizacjach.

ZAPISZ SIĘ