Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura Krakowa. Hotel Cracovia według DDJM

Współczesna architektura Krakowa. Hotel Cracovia według DDJM

Projekt przebudowy krakowskiego hotelu Cracovia przedstawi Marek Dunikowski, założyciel pracowni architektonicznej DDJM, laureat Honorowej Nagrody SARP 2004.

Hotel Cracovia
Wejście główne do hotelu, 1966
Fot.: dzięki uprzejmości profesora Witolda Cęckiewicza
Przebudowa hotelu Cracovia. Projekt pracowni architektonicznej DDJM
Przebudowa hotelu Cracovia. Projekt pracowni architektonicznej DDJM przedstawi Marek Dunikowski

Już w najbliższy piątek 28 lutego architekt Marek Dunikowski zaprezentuje projekt przebudowy hotelu Cracovia. Dyskusja z cyklu Spotkania z architekturą odbędzie się w klubokawiarni Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Organizatorem spotkania jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

Hotel Cracovia to jedna z najważniejszych w Krakowie powojennych realizacji modernistycznych.  Pięciopiętrowy hotel powstał w latach 1960-1965. Autorem projektu architektonicznego był Witold Cęckiewicz, w tym czasie architekt miasta Krakowa. Tuż po otwarciu był to najdłuższy i najnowocześniejszy hotel w Polsce. Projektanci zastosowali nowe technologie – Cracovia była pierwszym w Polsce hotelem konstrukcji wielkopłytowej.

Hotel został zamknięty w 2011 roku. Nowy właściciel obiektu, firma Echo Investment planuje wybudowaniu na jego miejscu centrum usługowo-handlowego.  Plany wyburzenia gmachu wywołały kontrowersje. Aby przekonać mieszkańców i władze miasta, inwestor zaprosił do współpracy uznaną pracownię architektoniczną DDJM. Nowy obiekt ma nawiązywać do pierwotnej koncepcji Witolda Cęckiewicza.

Pierwsza oficjalna prezentacja nowego projektu: 28 lutego 2014, 19.00
klubokawiarnia Pauza In Garden
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, Kraków


Wyświetl większą mapę

Nowa Cracovia. Odpowiedź na apel architekta Stanisława Deńko Stanowisko inwestora w sprawie przyszłości dawnego hotelu Cracovia przedstawia architekt Krzysztof Giemza, dyrektor Działu Centrów Handlowych Echo Investment
Hotel Cracovia: ginąca architektura współczesna Dlaczego my, Polacy, nie budujemy świata wartości? – pyta architekt Stanisław Deńko. Czy dawny hotel Cracovia autorstwa Witolda Cęckiewicza - cenna realizacja architektury modernistycznej - zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie kolejne centrum handlowe? Przedstawiamy głos w burzliwej debacie dotyczącej architektury i urbanistyki Krakowa
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.