Współczesna architektura Krakowa. Hotel Cracovia według DDJM
Projekt przebudowy krakowskiego hotelu Cracovia przedstawi Marek Dunikowski, założyciel pracowni architektonicznej DDJM, laureat Honorowej Nagrody SARP 2004.
Wejście główne do hotelu, 1966
Fot.:
dzięki uprzejmości profesora Witolda Cęckiewicza
Przebudowa hotelu Cracovia. Projekt pracowni architektonicznej DDJM przedstawi Marek Dunikowski
Już w najbliższy piątek 28 lutego architekt Marek Dunikowski zaprezentuje projekt przebudowy hotelu Cracovia. Dyskusja z cyklu Spotkania z architekturą odbędzie się w klubokawiarni Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Organizatorem spotkania jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
Hotel Cracovia to jedna z najważniejszych w Krakowie powojennych realizacji modernistycznych. Pięciopiętrowy hotel powstał w latach 1960-1965. Autorem projektu architektonicznego był Witold Cęckiewicz, w tym czasie architekt miasta Krakowa. Tuż po otwarciu był to najdłuższy i najnowocześniejszy hotel w Polsce. Projektanci zastosowali nowe technologie – Cracovia była pierwszym w Polsce hotelem konstrukcji wielkopłytowej.
Hotel został zamknięty w 2011 roku. Nowy właściciel obiektu, firma Echo Investment planuje wybudowaniu na jego miejscu centrum usługowo-handlowego. Plany wyburzenia gmachu wywołały kontrowersje. Aby przekonać mieszkańców i władze miasta, inwestor zaprosił do współpracy uznaną pracownię architektoniczną DDJM. Nowy obiekt ma nawiązywać do pierwotnej koncepcji Witolda Cęckiewicza.
Pierwsza oficjalna prezentacja nowego projektu: 28 lutego 2014, 19.00 klubokawiarnia Pauza In Garden Małopolski Ogród Sztuki ul. Rajska 12, Kraków
Stanowisko inwestora w sprawie przyszłości dawnego hotelu Cracovia przedstawia architekt Krzysztof Giemza, dyrektor Działu Centrów Handlowych Echo Investment
Dlaczego my, Polacy, nie budujemy świata wartości? – pyta architekt Stanisław Deńko. Czy dawny hotel Cracovia autorstwa Witolda Cęckiewicza - cenna realizacja architektury modernistycznej - zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie kolejne centrum handlowe? Przedstawiamy głos w burzliwej debacie dotyczącej architektury i urbanistyki Krakowa
Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia, powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.