Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Dorota Jarodzka-Sródka i Kazimierz Śródka - główni architekci SRDK Archicom Studio Śródka, organizatorzy wystawy „Mnie tu nie ma", fot. materiały prasowe

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury

2020-07-01 18:40

Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.

Wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” została przygotowana, by opowiedzieć o ostatnich trzech dekadach, w trakcie których kształtował się Wrocław, a także by przyjrzeć się społecznej roli architekta. Do 6 września ekspozycję można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jej współorganizatorami są: SRDK Architekci Studio Śródka i Camera Nera, a „Architektura-murator” objęła nad nią patronat medialny.

Wystawa „Mnie tu nie ma” - miasto a człowiek

Wystawa „Mnie tu nie ma” przedstawia ponad trzydziestoletni dorobek jednej z pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych, SRDK Archicom Studio Śródka, założonej przez Dorotę Jarodzką-Sródkę i Kazimierza Śródkę. Oprowadza widzów po adaptacjach historycznych kamienic oraz wiernych modernistycznym ideom założeniach osiedlowych o różnej skali. Usytuowany w zabytkowych kamienicach Art Hotel, nowatorski Renaissance Business Centre, wzorowane na wrocławskich willach miejskich Ogrody Hallera, nadodrzańskie portowe osiedle społeczne Olimpia Port oraz pierwsze w stolicy Dolnego Śląśka ekskluzywne Lofty Platinum na terenie dawnej destylarni braci Wolffów – to charakterystyczne punkty na mapie współczesnego Wrocławia. Fotografie ukończonych inwestycji, projekty zrealizowane i te, które pozostały jedynie na papierze, uzupełniają na wystawie multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki. Narrację architektów dopełniają anegdoty ilustrowane przez Pawła Jarodzkiego oraz wypowiedzi ekspertów, m.in. historyka sztuki Rafała Eysymontta, historyczki architektury Anny Cymer, krytyka architektury Jakuba Głaza czy socjolożki Katarzyny Kajdanek.Ekspozycja „Mnie tu nie ma” to okazja, by przyjrzeć się ostatnim trzem dekadom, podczas których kształtowało się oblicze miasta. Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość przełomu lat 80. i 90. formowała reguły wolnego rynku oraz konieczność dostosowania się do potrzeb klienta i stanowiła o ówczesnych problemach. Dziś pojawiły się kwestie, które stawiają nowe wyzwania. To zainaugurowana na początku lat 90. renowacja rynku i przedwojennych kwartałów, stopniowa suburbanizacja i zajęcie centrum miasta przez kompleksy biurowe i galerie handlowe, ograniczona rola samorządu, a co za tym idzie dyktat prywatnych inwestorów. Czy i w jaki sposób doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięciu lat pracy może uchronić architekta od służebnej wobec inwestora roli? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla mieszkańców miasta, osiedla, bloku? Wystawa oraz towarzyszące wydarzeniu spotkania, debaty i wycieczki po Wrocławiu spróbują doprowadzić do odpowiedzi.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie  „Mnie tu nie ma”

1. 30.06 – Historia bloków. Kiedy nasz świat podzielił się na osiedla? - wykład online Anny Cymer(transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),2. 13.07 – Wirtualny spacer po wystawie: prowadzenie Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka(transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),3. 25.07 – Próba pandemii w urbanistyce i architekturze – Strefa Radia RAM, goście: DorotaJarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka , Agata Gabiś, Grzegorz Piątek (emisja na antenie Radia RAM),4. 08.08 – Przywrócenie do życia – spacer po zrewitalizowanych Browarach Wrocławskich,prowadzenie: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka,5. 18.08 – Społeczna odpowiedzialność – rozmowa online, goście: Dorota Jarodzka-Śródka i KazimierzŚródka, Iwona Borowik, Agata Twardoch; moderacja: Mateusz Kokoszkiewicz, Gazeta WyborczaWrocław (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku).Wystawa: MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architekturyKiedy: 16.06 – 06.09.2020Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5Organizatorzy: SRDK Archicom Studio Śródka, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Camera Nera